W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Kultura i nauka

SDK – Malowanie,, nokturnów,, na warsztatach malarskich…[FOTO]

Na warsztatach artystycznych dla dorosłych z cyklu malarstwo odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu  uczestnicy zmierzyli się z niełatwym tematem malowania scen nocnych.

Nokturn- (łac. Nocturnus-nocny)- to obraz, którego motywem jest przedstawienie nocnej scenerii przyrody lub przestrzeni miejskiej. Także i dziś klimat wieczornej i nocnej przestrzeni miejskiej dostarcza znakomitych tematów do realizacji malarskich. Podstawową ich cechą jest kontrastowość wynikająca z gry światła i cienia. Walory światła sztucznego rozjaśniające wieczorny czy też nocny mrok wywołują nieograniczoną w praktyce tonalność walorową. Barwy świateł emitowanych przez uliczne lampy, neony, szyby wystawowe mienią się swoistą feerią barw.

Siła światła jest mocno zróżnicowana – od pełnej jasności po całkowity mrok. Nawet w mało wyszukanym kadrze rzeczywistości miejskiej, z ograniczoną ilością elementów ilustracyjnych, malarz może dostrzec i wydobyć klimat oraz nastrojowość miejsca. Gra wieczornego światła i cienia łagodzi niekiedy zbytnią drobiazgowość detali architektonicznych budynków. Dla malarza jest to sytuacja sprzyjająca.

Powstały obrazy tajemnicze, nastrojowe i  pełne kontrastów.


Zobacz też...

Konkurs poezji religijnej [FOTO]

Redaktor naczelny

Grupa Literacka ,,Słowo” zaprasza – Jan Belcik poeta z Krosna

Redaktor naczelny

Wyobraźnia zadziałała

Redaktor naczelny