W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka Materiały video

110 lat historii Gmachu Elektryka [FOTO, VIDEO]

W czwartek (10 listopada) ikona mieleckiej oświaty „Elektryk” świętował 110-lecie Gmachu Szkoły oraz 55 – lecie Technikum Nr 4. Wydarzeniu towarzyszyło ślubowanie uczniów klas wojskowych.

Gmach Zespołu Szkół im. prof. Groszkowskiego w Mielcu został oddany do użytku 3 grudnia 1912 roku, po trwającej przeszło dwa lata budowie stając się najbardziej rozpoznawalnym budynkiem naszego miasta. Głównym zamysłem twórców budynku było zorganizowanie w Mielcu szkoły średniej – umożliwiającej dalszą naukę młodzieży kończącej szkoły ludowe w powiecie. Już w pierwszym roku działalności gimnazjum w jego nowych murach naukę podjęło aż 326 uczniów.

Historia budynku i prowadzonej w nim działalności była trudna i burzliwa ze względu na czasy, w jakich mieleckiemu gimnazjum przyszło rozpoczynać pracę – był to przecież okres, kiedy powiat mielecki znajdował się pod zaborem austriackim.

9 sierpnia 1914 roku, dyrektor Tyran zmuszony został oddać gmach władzom wojskowym z przeznaczeniem na koszary dla wojsk austriackich. Po odroczeniu roku szkolnego 1914/1915 budynek m.in. pełnił funkcję szpitala wojskowego; przetrzymywano w nim również jeńców wojennych.

W czasie drugiej wojny światowej z kolei szkoła straciła 75% księgozbioru, meble i pomoce naukowe. Część budynku przeznaczono na szkołę volksdeutschów, a od 1940 roku pozostałą część na magazyn zbożowy i skład części lotniczych. Pod koniec działań wojennych, w 1944 roku, mieścił się tu radziecki szpital wojskowy. Gimnazjum wróciło do swojego budynku dopiero w styczniu 1945 roku.

Z okazji okrągłego jubileuszu starosta, wspólnie z Przewodniczącym Rady Powiatu Mieleckiego Markiem Paprockim, przekazał na ręce dyrektor Lidii Gereło okolicznościowy dyplom.

Podczas uroczystych obchodów jubileuszów szereg słów uznania i gratulacji od przedstawicieli władz samorządowych powiatu usłyszeli także uczniowie klas wojskowych, którzy przy tej okazji złożyli ślubowanie. Zgodnie z powszechnie przyjętym ceremoniałem, kadeci złożyli akt przyrzeczenia na sztandar Zespołu Szkół, w obecności nie tylko licznie zaproszonych gości, ale również swoich rodzin i szkolnych kolegów.

Wydarzenie uświetniły artystyczne występy Mieleckiej Orkiestry Dętej oraz wystawa pod tytułem „Z dziejów szkoły”. Wspólne świętowanie zwieńczyło spotkanie pokoleń, w którym udział wzięli absolwenci szkoły z różnych roczników i jej sympatycy.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa