W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Ostrów Lednicki. U źródeł chrześcijaństwa w Polsce

Są takie momenty, które są słupami milowymi w historii. Takim właśnie momentem był chrzest Polski, mówił prof. Andrzej M. Wyrwa podczas wernisażu wystawy ,,Ostrów Lednicki. U źródeł chrześcijaństwa w Polsce”. Bez względu na nasz światopogląd  chrzest był przełomem, bez którego trudno sobie wyobrazić nasze państwo, przekonywał profesor.

Wystawę, którą możemy do 20 maja oglądać w Centrum Wystawienniczym Domu Kultury SCK, przygotowano z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Chrzcielnica i bezcenny relikwiarz, czyli dowody, że to tam ochrzczono Mieszka I Janusz Górecki, autor scenariusza wystawy, który oprowadził po niej gości wernisażu przedstawił dowody na to, że to właśnie w grodzie  w Ostrowie Lednickim ochrzczono Mieszka. Niestety, jak na razie nie ma zgodności historyków co do tego faktu, ale wiele przemawia za hipotezą Góreckiego. Ostrów Lednicki to jeden z ważniejszych grodów z czasów tworzenia się państwa Piastów. To tutaj Mieszko I zbudował swój pałac z książęcą kaplicą, którą wyposażył w urządzenia do chrztu (baseny).

To jedyne takie obiekty chrzcielne z obszaru Polski. Tutaj również wzniósł on kolejny sakralny obiekt – kościół pełniący (obok katedry w Poznaniu) funkcje grobowego kościoła dynastycznego. Dostęp do tej książęcej i królewskiej rezydencji, bronionej potężnymi umocnieniami, możliwy był dzięki dwóm mostom (ponad 600 m długim). Wyniki badań archeologicznych wskazują, że w przypałacowym kościele Mieszka I odbywały się ceremonie chrzcielne.

Na mieleckiej wystawie prezentowany jest relikwiarz, który mógł być pamiątką chrztu wręczoną władcy przez biskupa, który dokonywał obrzędu chrztu. W krzyż, a raczej krzyżyk, bo relikwiarz jest niewielkich rozmiarów, miały być wbudowane drzazgi z krzyża, na którym skonał Jezus. Zwiedzający wystawę, obok zdjęć i tablic z grafiką zrekonstruowanych zabudowań grodu Mieszka, mogą obejrzeć film dotyczący tego niezwykłego miejsca.

Gośćmi wernisażu wystawy, który odbył się 21 kwietnia, obok prof. Andrzeja M. Wyrwy i Janusza Góreckiego, którzy przyjechali przygotować wystawę z Wielkopolski,  byli przedstawiciele władz Mielca oraz Kościoła. Jacek Tejchma, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, przywitał prezydenta Mielca Daniela Kozdębę, wicestarostę Marię Napieracz, wiceprezydentów Jana Myśliwca i Tadeusza Siemka, ks. Cioska oraz radnych miasta i powiatu mieleckiego.

Prezydent Daniel Kozdęba podkreślił, jakie znaczenie ma historyczna rocznica chrztu i zaznaczył wkład Podkarpacia w obchody jubileuszu. Poinformował, że to właśnie nasz region ufundował dzwon, podobny do tego na Wawelu, który upamiętni ten jubileusz. Wystawę koniecznie trzeba zobaczyć.

To wspaniała lekcja naszej historii w najlepszym wydaniu. Jak podkreślił prof. Wyrwa, wystawa jest bardzo dobrze przygotowana, za co podziękował pracownikom Domu Kultury.   Grupy zorganizowane, prosimy kontaktować się telefonicznie (17 583 56 39) lub mailowo ([email protected]) z Działem Organizacji Imprez i Wystaw Artystycznych Domu Kultury SCK.  

 

plakat_lednica

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa