Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Mistrzostwa Polski U18 [FOTO]

Od środy 10 lipca do piątku 13 lipca na stadionie POSiR Golęcin w Poznaniu (dawniej  Olimpia) rywalizowali najlepsi kadeci (do 24 zawodników wg rankingu w każdej konkurencji) w ramach 25. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich.

Młodzi sportowcy urodzeni w latach 2002 i 2003 w ramach tej imprezy walczyli także o medale PZLA Mistrzostw Polski U18 w lekkiej atletyce.

Z piątki zawodników mieleckiego klubu, która zdołała zakwalifikować się do mistrzostw bardzo dobrze zaprezentowali się liderzy tegorocznych tabel: Kamil Piecuch (trener Marzena Kulig) i Dawid Piłat, którzy potwierdzili swoją supremację nad swoimi rywalami. Kamil ubiegłoroczny Mistrz Polski Młodzików bez większego problemu zwyciężył w chodzie na 10 000 metrów w czasie 51:04.66.

Drugi z naszych liderów – podopieczny Ryszarda Jakubowskiego – Dawid Piłat ubiegłoroczny wicemistrz Polski w tej kategorii wiekowej potwierdził świetną tegoroczną dyspozycję zwyciężając w rzucie młotem (5 kg) rewelacyjnym wynikiem 80.05 m. Zawodnik LKS Stal Mielec jest obecnie wiceliderem światowych tabel (prowadzi Bułgar Valentin Andreev 82.72.) Obaj zawodnicy prawdopodobnie spotkają się w Baku na 15. Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy, który rozpoczyna się już 20 lipca. Warto przypomnieć że rekord Polski w kategorii U18 należy do Macieja Pałyszko ze stołecznej Legi i wynosi 82.88m. Został ustanowiony w 1995 roku.

Pozostała trójka debiutantów wystąpiła na miarę swoich obecnych możliwości.

Hubert Wójcik (trener Marzena Kulig) zajął 14 miejsce w chodzie na 10 000 metrów z rekordem życiowym – 61:52.57.

Julia Stobierska (trener Tomasz Torba) ukończyła swoją konkurencję trójskoku na pozycji szesnastej z nową „życiówką” 10.75 metra.

Kończący rywalizację na stadionie w Poznaniu, Kacper Jaworski (trener Stanisław Zioło) po biegu eliminacyjnym na dystansie 800 m pobiegł w finale B zajmując czwarte miejsce z wynikiem 1:59.13.

W klasyfikacji medalowej LKS Stal Mielec zajął 6 miejsce, zdobywając jednocześnie 27 punktów do Ogólnopolskiego Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży.