W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty Informacje

5 Lat projektu ,,Klasyka wiecznie młoda”

Koncertami „Z klasyką na Ty” w Sali Widowiskowej Domu Kultury SCK mały jubileusz 5 –lecia realizacji świętowała „Klasyka wiecznie młoda”.

Projekt mający na celu umuzykalnianie, dedykowany jest mieleckim gimnazjalistom, poprzez bezpośredni kontakt z dziełami mistrzów muzyki klasycznej w symfonicznej interpretacji Mieleckiej Orkiestry Kameralnej. Wraz z dostarczeniem im niezbędnej wiedzy dotyczącej zagadnień sfery teoretycznej (założenia estetyczne najważniejszych epok), wykonawczej (instrumenty muzyczne i funkcjonowanie orkiestry symfonicznej) oraz wychowawczej (savoir vivre koncertów filharmonicznych).

Zainaugurowane w listopadzie 2011 roku przedsięwzięcie od roku 2014 za sprawą wsparcia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uległo intensyfikacji obejmując prezentacje dla poszczególnych roczników gimnazjów z repertuarem uwzględniającym szybko zmieniający się w tym wieku stopień rozwoju emocjonalnego odbiorców i zapewniającym logiczną gradację stopnia wtajemniczenia. Na scenie pojawili się także rówieśnicy adresatów zadania, a sami słuchacze mogli wziąć  udział w konkursach na najlepszą recenzję koncertową które cieszą się sporym powodzeniem.

 

 

 

W ciągu 5 lat Mielecka Orkiestra wykonała 22 koncerty dla blisko 6000 osób i znacząco przyczyniła się do wzrostu świadomości kulturalnej sporej części społeczeństwa. W corocznych anonimowych ankietach beneficjentów uderzają dwa fakty. Dla zdecydowanej większości ( ponad 90%) takie spektakle były pierwszym w życiu kontaktem z muzyką klasyczną, większość pytanych deklarowała też zwiększone zainteresowanie tą dziedziną sztuki i pragnienie uczestnictwa w podobnych wydarzeniach, co przesądziło o kontynuacji projektu w przyszłości.

Sama idea audycji umuzykalniających nie jest wymysłem lokalnym, jest wzorcem zaczerpniętym z większych od naszego miast i jest to systemowa, bezpłatna formuła obejmująca wszystkich gimnazjalistów, która stała się już mielecką specyfiką. Uczestnicy premierowych spotkań obecnie uczą się w klasach maturalnych co oznacza, że każdy młody mielczanin może pochwalić się doświadczeniem obcowania z muzyką klasyczną, co jest zjawiskiem unikatowym w skali kraju.

 

Joanna Szteliga UM

 

 

 

Zobacz też...