Półwiecze pracy na rzecz mieleckiej szermierki świętował Zbigniew Żola z PTG Sokół 1893 w Mielcu.
Dużo podziękowań i gratulacji składano mu nie tylko osobiście, ale także internetowo – za pomocą nagrań video od tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli być obecni na spotkaniu.
Punktem kulminacyjnym była tego wieczoru prezentacja uwzględniająca najważniejsze spośród trenerskich osiągnięć Zbigniewa Żoli.
Oprawa muzyczna uroczystości została przygotowana i zrealizowana przez zespół wokalno-instrumentalny „Sokoliki” prowadzony przez olantę Dudzik, a działający przy PTG Sokół 1893 w Mielcu.
Zbigniew Żola treningi szermiercze rozpoczął w GKS Gryf Mielec pod kierunkiem Emilii Drabik. W Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów w 1968 i 1969 r. dwukrotnie wywalczył (z F. Drożdżowskim, L. Lechocińskim i J. Młynkiem) 7. miejsce. Reprezentował woj. rzeszowskie w finale I Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży we Wrocławiu i z drużyną zdobył 5. miejsce w szpadzie. Należał do ścisłej czołówki juniorów okręgu rzeszowskiego w szpadzie, a w 1970 r. zdobył mistrzostwo okręgu w szpadzie. Wkrótce potem został czołowym seniorem okręgu i wielokrotnym medalistą mistrzostw, w tym również mistrzem (1974), po czym zakończył karierę zawodniczą.
Od 1970 r. pracował jako instruktor, a po studiach jako trener szermierki w GKS Gryf Mielec. W 1986 r. założył SKS w Radomyślu Wielkim, a w 2001 r. Osiedlowy Klub Sportowy „Zorro” w Mielcu, włączony w 2003 r. w struktury TG Sokół. Wychował wielu liczących się szermierzy, w tym medalistów indywidualnych i drużynowych w okręgu, makroregionie i kraju. Jest sędzią związkowym klasy A. W latach 1976-1984 był członkiem Zarządu Okręgu Związku Szermierczego w Rzeszowie, w latach 1987-1999 członkiem Okręgowego Związku Szermierczego w Tarnowie, a od 1999 r. jest sekretarzem Podkarpackiego Okręgowego Związku Szermierczego.
Jako gminny organizator sportu szkolnego w Radomyślu W. organizował współzawodnictwo sportowe i rozwijał bazę sportową w ramach konkursu „Zrobimy To Sami”. Od 2003 r. jest aktywnym działaczem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Mielcu.
W 1991 r. został wybrany do Rady Osiedla Wojsław i pełnił funkcję jej przewodniczącego przez trzy kolejne kadencje. Przyczynił się do budowy sieci telefonicznej, wodociągowej i kanalizacyjnej oraz budowy i remontu ulic osiedlowych. Po przejściu na emeryturę w 2007 r. jest nadal trenerem szermierzy SKS Radomyśl Wielki. Jego zawodnicy wywalczyli wiele czołowych miejsc na planszach krajowych i zagranicznych, a Natalia Bytnar reprezentuje Polskę w Pucharach Europy. W 2011 r. jego podopieczne zdobyły srebrny medal w drużynowych Mistrzostwach Polski Młodzików w szpadzie i w 2013 r. brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych podczas XIX OOM w Łodzi.
Paulina Wilaszek była rezerwową na Mistrzostwach Europy w 2013 r w Budapeszcie i jest objęta szkoleniem przed Mistrzostwami Europy 2014 r. Równolegle z pracą w Radomyślu Wielkim prowadzi szkolenie w PTG Sokół 1893 Mielec. Jego wychowanek Wojciech Lubieniecki zdobył wiele medali MP w kategoriach młodzieżowych w szpadzie i był wielokrotnym reprezentantem Polski. (Szerzej w haśle: Lubieniecki Grzegorz.) Ponadto zawodnicy PTG Sokół 1893 startowali w Pucharach Europy. Od 2010 r. Zbigniew Żola jest wiceprezesem ds, sportowych Podkarpackiego Okręgowego Związku Szermierczego.
W plebiscycie Tygodnika Regionalnego „Korso” został uhonorowany tytułem „Trenera Roku 2014 w Mielcu”. Wyróżniony m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Platynową Odznaką Polskiego Związku Szermierczego Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Rozwoju Polskiej Szermierki”, Medalem „Za Zasługi w Rozwoju Sportu Szkolnego”, Honorową Odznaką ZG SZS oraz Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej II stopnia i Nagrodą ZG SZS za udział w finale konkursu „Zrobimy To Sami”.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia oraz wywiadu jaki udzielił na jubilat tego wieczoru.