W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia

550-lecie lokacji miasta Mielca – wspólne święto mielczan [FOTO, VIDEO]

Ponad 160 wydarzeń odbędzie się w przeciągu roku w naszym mieście. Powód jest jeden – w roku 2020 przypada 550-lecie lokacji miasta Mielca.

Z tej okazji 26 lutego 2020 roku w Urzędzie Miejskim w Mielcu odbyła się konferencja z udziałem Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego, Drugiego Zastępcy Prezydenta Mielca Adriany Miłoś, Przewodniczącego Rady Miejskiej Bogdana Bieńka oraz Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu Joanny Kruszyńskiej.

– Rok 2020 to rok wielu ważnych rocznic. Obchodzimy przede wszystkim 550-lecie lokacji miasta Mielca. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta. To 550 lat temu otrzymaliśmy prawa miejskie i od tego czasu możemy mówić o intensywnym rozwoju naszego miasta – mówi Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski. – Rok 2020 to także 30. rocznica samorządu terytorialnego, a kolejną bardzo istotną rocznicą jest 100-lecie urodzin Św. Jana Pawła II. Żeby jak najlepiej przygotować się do uroczystości powołałem komitet organizacyjny, który będzie sprawował pieczę nad planowaniem wszystkich wydarzeń – dodaje Prezydent.

Przygotowania do obchodów lokacji miasta Mielca trwały kilka miesięcy. W skład specjalnie utworzonego komitetu wchodzili przedstawiciele różnych środowisk z naszego miasta. Cel obchodów jest jeden – podkreślić piękną historię Mielca i umocnić poczucie patriotyzmu lokalnego. W ramach obchodów mieszkańcy naszego miasta mogą liczyć na szereg wydarzeń sportowych oraz kulturalnych.

– 550 lat naszego miasta to piękne i wspólne święto wszystkich mieszkańców dlatego chcemy je przeżyć z mieszkańcami jak i z zaproszonymi z tej okazji gośćmi. Jednym z wydarzeń sportowych, na które już dzisiaj chciałabym bardzo serdecznie zaprosić to bieg na lotnisku dla tysiąca osób. Bieg odbędzie się w kwietniu, a dystans to 6,5 km. Z okazji lokacji naszego miasta wykonany zostanie także pamiątkowy mural. Chcemy włączyć mieszkańców do aktywnego udziału w wyborze zarówno tematu muralu jak i jego lokalizacji – tłumaczy Prezydent Adriana Miłoś.

Podczas konferencji zaprezentowane zostało logo 550-lecia lokacji miasta Mielca, które będzie towarzyszyć wszystkim wydarzeniom organizowanym w ramach obchodów. 

– 550-lecie lokacji naszego miasta daje nam duże możliwości, by wraz z mieszkańcami przygotować propozycje działań artystycznych, takich które będą odnosiły się do przeszłości Mielca, do stanu obecnego, ale także do przyszłości – mówi Dyrektor SCK. Staraliśmy się, by w ramach obchodów nie zabrakło wydarzeń, które przy takich okazjach są obligatoryjne. Dlatego będziemy organizatorami konferencji naukowej, która będzie poświęcona historii. Odbędą się także wydarzenia w przestrzeni miejskiej, będą to działania w ramach Dnia Wolnej Sztuki, czy inscenizacje historyczne – zdradza Joanna Kruszyńska.

Warto zaznaczyć, że rok 2020 to także 30. rocznica powstania samorządu terytorialnego. Znaczenie tej rocznicy dla naszego miasta wyjaśnił podczas konferencji Przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Bieniek.

– Trzydzieści lat samorządu to może mały ułamek życia naszego miasta, natomiast bardzo dla nas wszystkich ważny. 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory po II Wojnie Światowej. I to ta data jest Dniem Samorządu Terytorialnego. W ramach 30-lecia samorządu pojawi się wydawnictwo, które pokaże trzydzieści lat samorządu naszego miasta, pokaże jak Mielec zmieniał się w przeciągu tych lat. Wydawnictwo będzie posiadać wiele fotografii z okresu przeszłego, ale i obecnego. Będzie też wydany medal okolicznościowy zawierający dwie daty 550-lecia lokacji jak i 30-lecia samorządu – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej.

Wszystkie informacje o zbliżających się wydarzeniach w ramach obchodów 550-lecia lokacji miasta Mielca, jak i 30-lecia Samorządu Terytorialnego dostępne będą, między innymi, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Mielcu. Do tego celu przeznaczona będzie specjalna zakładka, gdzie będzie można znaleźć wszystkie najpotrzebniejsze informacje.

YouTube player


e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Mielczanie na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej

Wiadomości Mielec

Upamiętnię rocznicy strajków w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

100-lecie urodzin mieszkanki Gminy Radomyśl Wielki

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa