W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Historia Kultura i nauka Materiały video

60-lecie powstania Kółka Chemicznego w II Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu [FOTO, VIDEO]

10 września 2016 r. odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Mielcu Jubileuszowy Zjazd Chemików zorganizowany przez absolwentów II LO z okazji 60-lecia działalności Kółka Chemicznego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Starosta Powiatu Mieleckiego – pan Zbigniew Tymuła.

Przypomnijmy, że historia „Kopernika” rozpoczęła się 1 września 1953 r. Szkoła mieściła się wtedy w budynku przy ulicy Biernackiego 6 i nosiła nazwę: 11-letnia Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, zmienioną w 1961 r. na Liceum Ogólnokształcące nr 27 (numeracja liceów była „ciągła” dla całego województwa), a następnie II LO. W 1974 r. liceum przeniosło się do obecnego budynku przy ulicy Żeromskiego 28.

 

Historia kółka chemicznego rozpoczęła się wraz z zatrudnieniem w liceum w roku 1955 profesora Edwarda Spilarewicza, który wraz z żoną Jadwigą Spilarewicz stworzyli świetną atmosferę do pracy, zaszczepiając w młodych ludziach niezwykłą miłość do chemii. Kółka chemiczne, we wspomnieniach absolwentów, były nie tylko kuźnią wiedzy, przygotowaniem do olimpiady przedmiotowej, ale także świetną szkołą życia, przyjaźni, poznawania uroków Polski podczas obozów i wycieczek.

 

dsc_0049

 

Zespół chemików w historii II LO oprócz państwa Jadwigi i Edwarda Spilarewiczów tworzą: pani Zofia Jankowska (w latach 1970-1992) i od roku 1990 pani Anna Lewandowska i pan Zbigniew Konopka. To oni są autorami sukcesów olimpijczyków – a jest to najliczniejsza grupa uczestników zawodów centralnych olimpiad przedmiotowych. Olimpiada Chemiczna ma 70 laureatów i finalistów z „Kopernika”, w tym laureatów Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej (Jacek Nowakowski – 1988 r. i 1989 r., Wojciech Macyk – 1992 r. i Joanna Drozd – 1998 r.).

 

Podczas Jubileuszowego Zjazdu Chemików spotkały się wszystkie pokolenia laureatów olimpiady, aby podziękować w wyjątkowy sposób panu Spilarewiczowi za jego zasługi. Laudację na jego cześć wygłosił Bazyli Pietrow (jeden z pierwszych olimpijczyków), podkreślając wyjątkowe miejsce w historii szkoły i w życiu każdego, kto stał się częścią „stajni Spilarewicza”.

 

dsc_0026

 

Czcigodny Jubilat otrzymał medal Polskiego Towarzystwa Chemicznego im. Zofii Matysikowej oraz liczne listy gratulacyjne (m.in. od pana Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły, pana Prezydenta Miasta Mielca Daniela Kozdęby, od dziekana Wydziału Chemii UJ pana prof. Piotra Kuśtrowskiego). Zjazd był okazją do wspomnień, pochwalenia się osiągnięciami naukowymi i zawodowymi olimpijczyków, spacerem po szkole, odszukaniem się na kartach kronik.

II Liceum Ogólnokształcące

 

dsc_0046

 

dsc_0048

 

dsc_0051

 

 

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa