W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje Materiały video

77. rocznica powstania Armii Krajowej [FOTO, VIDEO]

W czwartek 14 lutego o godzinie 12 przed pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Sienkiewicza w Mielcu odbyła się patriotyczna uroczystość zorganizowana w 77 rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Udział wzięły m.in. delegacje samorządowców, kombatantów, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń oraz młodzież i dzieci z mieleckich szkół i przedszkoli.

Zgromadzeni złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów oraz zapaleniem zniczy oddali cześć żołnierzom Armii Krajowej, która była największym i najlepiej zorganizowanym wojskiem w okupowanej Europie.

Uroczystości współorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Mielcu, Urząd Miejski w Mielcu i Wojskową Komendę Uzupełnień w Mielcu rozpoczęły się w samo południe. Zbiórkę otworzył rys historyczny dotyczący Armii Krajowej przytoczony przez oficera WR Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu ppor. Sylwię Pszeniczną-Cudo. Następnie o dziejach żołnierzy AK, tym razem jednak na ziemiach mieleckich, opowiedział Zastępca Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury ds. muzeum dr Jerzy Skrzypczak.

Przypomniał zebranym o zasługach, jakie w budowie siatki konspiracji niepodległościowej miał Władysław Jasiński „Jędruś”, wrócił do datowanej na rok 1944 akcji „Burza” oraz czasów po rozwiązaniu Armii Krajowej, kiedy to wierni swym ideałom i przekonaniom żołnierze kroczyli dalej szlakiem kolejnych poakowskich konspiracji.

Jako pierwsi wiązankę przed pomnikiem złożyli organizatorzy wydarzenia: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski i Wiceprezydent Miasta Mielca Adriana Miłoś. Lokalnym włodarzom towarzyszył kapitan Jerzy Dębicki ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Hołd żołnierzom oddali również: Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Maria Napieracz, a także przedstawiciele służb mundurowych, organizacji patriotycznych i licznych instytucji; radni powiatowi i miejscy; dyrektorzy przedszkoli i szkół z terenu powiatu mieleckiego wraz z uczniami.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kultura na talerzu – kulinaria różnych krajów [FOTO]

Wiadomości Mielec

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Cyrk Korona – Nowe Show jak z Bajki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa