W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia

77 rocznica śmierci gen. Sikorskiego

4 lipca obchodzić będziemy 77 rocznicę tragicznej śmierci generała W.E. Sikorskiego. W dzień poprzedzający rocznicę przedstawiciele samorządu gminy Tuszów Narodowy, TSK im. gen Sikorskiego, ZSP im. gen Sikorskiego oraz GOK-u i biblioteki złożą kwiaty przed pomnikiem generała. 

Dziś także odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym przez Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcina Warchoła.

Jako społeczność chcemy pielęgnować pamięć o naszym Rodaku, który odegrał istotną rolę w dziejach naszego narodu, a którego życie zakończyło się w tak tragiczny sposób. Przypomnijmy – w kwietniu 1943 roku ZSRR zerwał stosunku dyplomatyczne z Polską, po tym jak wyszła na jaw sprawa zbrodni katyńskiej. Pojawiły się także pogłoski o szerzącym się buncie wśród żołnierzy Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie, wyprowadzonej przez gen. W. Andersa ze ZSRR.

Sikorski zdecydował się wtedy na najdłuższą i bardzo niebezpieczną podróż wojenną celem inspekcji armii. Wypadła ona dobrze. Wojsko okazało się wierne generałowi, wbrew wcześniejszym informacjom. 3 lipca gen. Sikorski wyruszył w drogę powrotną.

Na krótko 4 lipca zatrzymał się celem wypoczynku w Gibraltarze. W nocy o 23 .07 samolot z Sikorskim na pokładzie w 2 minuty po starcie runął w morze u skał Gibraltaru. Wszyscy pasażerowie zginęli, w tym córka generała Zofia Leśniowska. Przeżył tylko pilot Czech E. Prchal. Do dzisiaj nie zostały oficjalnie podane przyczyny katastrofy. Istnieją poszlaki w różnych źródłach i u różnych autorów (historyków, badaczy), wskazujące, że nie był to nieszczęśliwy wypadek lecz zamach. Odsyłamy do bogatej literatury na ten temat, która znajduje się w zbiorach Centrum Pamięci gen. Sikorskiego.

Ciało generała spoczęło na cmentarzu lotników polskich w Newark. Generałowi przyszło tam czekać do 1993 roku. Wtedy to, 17 września, jego prochy spoczęły w krypcie świętego Leonarda na Wawelu jako równego królom.

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości