W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia

80 lat FKS Stal Mielec [FOTO]

Dokładnie 80 lat temu – 10 kwietnia 1939 roku powstał Fabryczny Klub Sportowy Stal Mielec. Zawiązały się wtedy dwie sekcje: piłki nożnej i piłki siatkowej.

Piłkę kopano w naszym miasteczku już znacznie wcześniej za sprawą Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”. Mielec miał wtedy dwa stadiony – Stadion Sportowy TG. “Sokół” im. Żwirki i Wigury oraz stadion Maccabi.

Kto mógł się wtedy spodziewać, że 34 lata później klub sportowy z niewielkiego galicyjskiego miasteczka stanie się ewenementem nie tylko w skali naszego kraju, ale i Europy?
W latach siedemdziesiątych piłkarze FKS Stali Mielec dwukrotnie sięgali po Mistrzostwo Polski, raz wywalczyli wicemistrzostwo kraju.

W czasach największej świetności mieleckiego sportu nasza drużyna z powodzeniem występowała w europejskich rozgrywkach pucharowych mierząc się z gigantami europejskiego futbolu – Realem Madryt, Crveną Zvezdą Belgrad czy Hamburgerem SV. Piłkarskie legendy Stali Mielec jak np. Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Andrzej Szarmach, Jan Domarski, Zygmunt Kukla czy Krzysztof Rześny to jednocześnie legendy polskiej piłki nożnej.
Piłka nożna była wiodącą sekcją klubu, ale nie można zapominać o sukcesach piłkarzy ręcznych, siatkarek i siatkarzy, pływaków czy lekkoatletów.

Choć rok 1997 przyniósł upadek wielosekcyjnego FKS-u Stali Mielec, to jednak jego wspaniałe tradycje są w Mielcu kontynuowane m.in. przez piłkarzy FKS PGE Stali Mielec walczących o powrót do ekstraklasy. Piłkarska ekstraklasa ponownie w Mielcu? Z pewnością byłby to najlepszy prezent na jubileusz 80-lecia i tego wszystkim byłym i obecnym zawodnikom Stali Mielec oraz przede wszystkim kibicom – życzymy!

Edward Tabor

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kultura na talerzu – kulinaria różnych krajów [FOTO]

Wiadomości Mielec

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Cyrk Korona – Nowe Show jak z Bajki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa