W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Materiały video Sport

81 rocznica powstania Stali Mielec [VIDEO]

10 kwietnia 1939 roku wszystko się zaczęło…

Dokładnie 81 lat temu powstał Fabryczny Klub Sportowy, który stał się podstawą istnienia dumy Podkarpacia, klubu FKS Stal Mielec. Klub ten, odniósł wiele sukcesów, a o jego bogatych kartach historii marzą kluby z większych aglomeracji nie tylko w Polsce.

Mielecka Stal dwukrotnie sięgnęła po Mistrzostwo Polski, a raz wywalczył wicemistrzostwo kraju. W czasach świetności, które przypadały na lata 70. występowała w europejskich rozgrywkach i mierzyła się z legendarnymi zespołami – Realem Madryt, Crveną Zvezdą Belgrad czy Hamburgerem SV.

Początek sezonu 1972/73 rozpoczyna najpiękniejszy okres w historii mieleckiego sportu – Stalowcy wówczas po raz pierwszy sięgnęli po Mistrzostwo Polski. Po końcowym gwizdku fani wbiegli na murawę. Świętowanie zdało się nie mieć końca. Kibice odśpiewali chóralne „sto lat”, a w rękach trzymali transparenty – „Niech się dowie kraj nasz cały, mistrzem Polski Mielec mały”!

Później Stal Mielec nie tylko utrzymała się na pierwszym poziomie rozgrywkowym, ale w kolejnym sezonie znów zachwyciła, zajmując trzecie miejsce w tabeli. W 1974 roku zostały rozegrane Mistrzostwa Świata w Niemczech, gdzie reprezentacja Polski wywalczyła trzecie miejsce. Wśród Polaków, grających z orzełkiem na piersi, znajdowało się mieleckie trio – Kasperczak, Domarski i Lato. W sezonie 1975/76 drużyna Stali prowadzona przez Edmunda Zientarę sięgnęła po drugie mistrzostwo kraju, choć walka toczyła się do ostatniej kolejki. Szlagierowym meczem było spotkanie pomiędzy Stalą Mielec i Legią Warszawa, które zakończyło się wysokim zwycięstwem mielczan (6:0).

Sukcesy na krajowych boiskach spowodowały, że Stal Mielec zaczęła występować w europejskich pucharach. Najgłośniejszym spotkaniem, o którym Mielec nie zapomina jest pojedynek rozegrany w Mielcu 15 września 1976 roku z Realem Madryt , którego bliżej nie trzeba przedstawiać kibicom.

Mielczanie udanie zainaugurowali sezon 96/97 na drugoligowych boiskach, ale mimo początkowych zwycięstw, zaczęły się problemy organizacyjne. Z tego okresu pochodzi słynne powiedzenie: „organizacyjnie Stal Mielec”. Kłopoty finansowe spowodowane zawirowaniami w Wytwórni Przemysłu Komunikacyjnego, która była sponsorem Stali, zmusiły zarząd do sprzedania zawodników m.in. Boćka, Cygana, Wyparły. Braki regularnych wypłat skutkowały strajkiem drużyny. Piłkarze odmówili wyjścia do meczu z Cracovią, a był to dopiero początek piętrzących się kłopotów, bo długi cały czas rosły. Mielczanie spisywali się coraz gorzej, szczególnie w rundzie wiosennej notując szereg porażek. Ostatecznie na cztery kolejki przed końcem sezonu, 12 czerwca 1997 na Walnym Zgromadzeniu Członków FKS PZL-Stal podjęto decyzję o ogłoszeniu upadłości klubu. Stal zaczęła odbudowę od 5 ligi.

Okres po awansie do III ligi lubelsko-podkarpackiej w sezonie 08/09 był dla Mielca trudnym czasem. Pomimo problemów udało się uratować zespół przed spadkiem. Przed sezonem 12/13 postawiono przed zespołem ambitny plan – kolejną promocję do wyższej ligi. Stalowcy ten cel zrealizowali i po letnim okresie przygotowawczym zagrali w drugiej lidze, wówczas podzielonej jeszcze na dwie grupy: wschodnią i zachodnią (2013/14).

Na tym poziomie rozgrywkowym mielczanie spędzili trzy lata, a sam awans na zaplecze Ekstraklasy zapewnili sobie na kilka kolejek przed końcem sezonu. 15 maja 2016 pokonali na własnym terenie drużynę Energetyka ROW Rybnik i przypieczętowali sukces, na który Podkarpacie czekało blisko dwie dekady. Pierwsza liga powróciła do Mielca po 19. latach, bo jak udowodnili mielczanie NIEMOŻLIWIE NIE ISTNIEJE.

Dziś FKS Stal Mielec to jeden z najbardziej popularnych zespołów w regionie. Pod hasłem w drodze #PoDawnyBLASK Klub sukcesywnie dąży do odbudowania swojej bogatej historii i powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Obecnie mielczanie zajmują 3. miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi!

„Jeszcze moje oczy zobaczą jak Stal Mielec grywa w Ekstraklasie” – mówił Grzegorz Lato. Dzisiaj życzymy sobie, aby największe marzenie nas wszystkich, którym jest awans do Ekstraklasy wkrótce zostało spełnione.

Stalmielec.com

Zobacz też...