W tym tygodniu wyłoniono laureatów pierwszych trzech miejsc gry miejskiej „3MAJsię wskazówek”, dotyczącej historii Mielca. Organizatorzy nagrodzili patrole, które wyśmienicie poradziły sobie z wieloma zadaniami podczas gry i otrzymały najwięcej punktów.
Istnieją jednak pewne przypuszczenia, zgodnie z którymi zwycięzców było znacznie więcej. Jak to możliwe? Spójrzmy na szerszy kontekst, cofnijmy się o kilka miesięcy.
grudzień 2018
Dwie dziewczyny, szefowe mieleckiego hufca harcerek wpadły na pewien pomysł i postanowiły wziąć udział w konkursie grantowym TESCO „Decydujesz, pomagamy”.
styczeń – marzec 2019
Ich wniosek o grant przeszedł do drugiego etapu. Zyskał poparcie mieszkańców i dzięki wielu głosom oddanym na niego, wygrał drugie miejsce. Hufiec otrzymał 3000zł na realizację przedsięwzięcia.
marzec-maj 2019
Do projektu dołączyła kadra mieleckiego hufca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Zespół organizatorek powiększył się o 15 osób, ale wraz ze zbliżaniem się finału, pracy przybywało. Odbyło się wiele narad. Podzespoły realizowały kolejne zadania: od promocji gry i uruchomienia zapisów, przeglądania nieocenionej „Encyklopedii Miasta Mielca” w poszukiwaniu ciekawych informacji, aż do kontaktu z Rzeszowiakami czy Urzędem Miasta w celu nawiązania współpracy. Warto wspomnieć, że organizatorki to dziewczyny w wieku 15-40 lat, które swoje zaangażowanie w pracę na rzecz tego wyjątkowego projektu, łączyły z pracą w drużynach harcerskich, nauką i życiem rodzinnym.
Na dwa tygodnie przed 3 maja mielczanie dostali zaproszenie do uczestniczenia w wielkiej grze „3MAJsię wskazówek”. Ilość zgłoszeń zaskoczyła zespół harcerek. Każdego dnia spływały kolejne. Obecność zadeklarowały rodziny z małymi dziećmi, grupy nastolatków, seniorów i wielopokoleniowe ekipy!
3 maja 2019
W końcu nadszedł wielki dzień. Impreza odbyła się 3 maja 2019 roku w ramach miejskich obchodów 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Gra podzielona była na cztery części, z których każda obrazowała historię innego okresu dziejów Mielca. Jedna z części gry to Pradzieje, gdzie można było między innymi zatańczyć z Rzeszowiakami. W kolejnej części opowiadającej o I wojnie światowej i 20-leciu międzywojennym można było się dowiedzieć dlaczego został zmieniony herb Mielca. W części poświęconej II wojnie światowej można się było natknąć na groźnych gestapowców, a w części o PRL-u ułożyć puzzle przedstawiające model Irydy.
Od uczestników gry można było usłyszeć: Chętnie wzięłabym udział w następnej takiej grze– powiedziała Ela, a Mirek dodał Fajnie było razem z kolegami szukać skarbu. Kilkuletniemu Stasiowi najbardziej podobał się punkt, na którym mógł zwiedzić wnętrze Poloneza, a Pawłowi ten gdzie można było strzelać z łuku.
Uczestnicy doceniali również kreatywne opracowanie scenariusza gry, przygotowane rekwizyty i stroje z epoki. Harcerki w najbliższych miesiącach przygotują i wydadzą również grę planszową o historii Mielca, inspirowaną przeprowadzoną grą miejską „3MAJsię wskazówek”. Gra ta trafi jesienią do wszystkich mieleckich szkół podstawowych.
Historie, jak ta, dobitnie udowadniają, że ta dzisiejsza młodzież… jest wspaniała, Mielec to miasto aktywnych i ciekawych ludzi, a ważne rocznice można świętować na wiele sposobów. Zwycięzcami okazali się być wszyscy zaangażowani!