W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Kultura i nauka

Adam Faglio malarz z Wiśnicza – wystawa

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu
zaprasza na wystawę

ADAM FAGLIO MALARZ Z WIŚNICZA

wernisaż wystawy 15 kwietnia 2016, godz 19.00 Galeria Domu Kultury SCK

wystawa czynna: 15 kwietnia – 8 maja

Artysta urodził się 13 grudnia 1954 roku w Wiśniczu. Pracując zawodowo (najdłużej w konserwacji zabytków) nigdy nie przestawał zajmować się twórczością, zawsze traktując ją jako rzeczywiste powołanie.

W 1983 roku komisja Ministerstwa Kultury i Sztuki wydała mu zaświadczenie stwierdzające fakt wykonywania zawodu artysty malarza. Od roku 1991 zajmuje się wyłącznie malarstwem. Uczestniczy w życiu artystycznym, biorąc udział w plenerach, wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i publicznych (muzeach, kościołach) w kraju i za granicą.

Rzeczywistość przedstawiana w malarstwie Adama Faglio to pejzaże, portrety, martwe natury, niekiedy kompozycje specjalnie aranżowane mające wymiar symboliczny. Jest to zwykle malarska transpozycja otaczającego świata. Staranie wyselekcjonowane przedmioty stają się cichymi aktorami przekazującymi subtelność nastrojów. Malarstwo to można porównać do lirycznej poezji. Jest intymnym wyznaniem smutków fascynacji i delikatnych oczarowań.

Na uwagę zasługuje pewien rekwizyt, wciąż powracający – jak aktor obsadzony w kolejnej roli do barwnych układów artysty − zabawkowych drewnianych koni i marionetkowych jeźdźców. Jest nim szmaciana lalka, która ma dużą głowę osadzoną na chudej szyi, wąskie ramiona, patrząca na widza wielkimi oczami w sposób zdumiewająco poważny. Układy te mają w sobie coś ze smutnego misterium. Jak w dziecięcym marzeniu można odnaleźć w nich bolesne rozdarcie między fikcją a autentycznością.

W opowieściach malarskich Adama Faglio odnajdujemy również poetykę przedmieść, ciszę łąki, malownicze fragmenty miast z ich zabytkowymi budowlami – malowanymi o różnych porach roku i z różnych miejsc. Przybliża nam także niezauważoną dotąd urodę pospolitych fragmentów wnętrz. To, co przykuwa w nich wzrok, to przemyślana kompozycja, dobór barw, precyzyjny rysunek oraz atmosfera miejsc, które przekłada na język malarski.

Korzysta z technik tradycyjnych, pozwalających na zapis bardziej kunsztowny, bezpośredni, bardziej intymny. Barwy kładzie cienkimi warstwami, czy też delikatnie, a precyzyjnie wymierzonymi uderzeniami pędzla. Artyście nie można przypisać określonej gamy barwnej. Kolorystyczne zestawienia barw w jego obrazach są często emanacją subiektywnych doświadczeń − wrażeń i emocji. Posiada znakomite wyczucie koloru. Bazując na barwach lokalnych tworzy własne środki wyrazu. Potrafi osiągnąć rozmaite efekty, stosując gamy pięknie stonowane.

 Obrazy te dają dowód bogatej wyobraźni, żeby doświadczyć magii, trzeba dotrzeć do jej granicy, która prowadzi do tego, co „głębiej” – do duszy artysty.

 

                                                                                                                       Emilia Mariańska

 

ijij;;;;;;  okok  oooo    pjjjjkk 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Uczniowie ZSE na ogólnopolskim konkursie Liga Młodych Logistyków

Wiadomości Mielec

Znani zasłużeni nauczyciele obchodzili jubileusz

Wiadomości Mielec

Nie zmarnuj swojego życia – spotkanie z rapem w tle

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa