W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Akcja odkomarzania

W związku z licznymi sygnałami o uciążliwych plagach komarów Starosta mielecki Stanisław Lonczak podjął inicjatywę wraz z gospodarzami wszystkich gmin powiatu o uzyskanie od Wojewody Podkarpackiego środków na przeprowadzenie kompleksowej akcji odkomarzania.

Jak zauważali w swoich sygnałach wójtowie gmin, przez które przeszła ostatnia powódź, skala zjawiska jest tak duża, że przekracza ich możliwości finansowe zwalczania dokuczliwych owadów.
Po przejściu przez Powiat Mielecki poprzedniej powodzi w 2010 roku władze samorządowe uzyskały na ten cel od administracji rządowej pomoc w wysokości 2,5 mln złotych.

Nie jest jeszcze wiadome w jakiej formie zostanie przeprowadzona akcja odkomarzania. Według ekspertów tańszą formą zwalczania komarów są opryski wykonywane przy pomocy samolotu.
Ich wadą jednak jest negatywne oddziaływanie na ekosystem, szczególnie silnie oddziałowujące na roje pszczół. Z tego właśnie względu nie należy się spodziewać zastosowania właśnie tej formy.

Pismo w sprawie udzielenia pomocy Powiatowi Mieleckiemu trafiło w dniu dzisiejszym (7 czerwca) do Ewy Leniart, Wojewody Podkarpackiego. Podpisali je wszyscy gospodarze gmin powiatu.

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości