Slider

 Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu wezmą w dniu 19 kwietnia 2017 roku w organizowanej po raz piaty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile.
Celem akcji, której tegoroczne hasło brzmi – Łączy nas pamięć, jest upamiętnienie 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, która przypada w dniu przeprowadzanej akcji w całej Polsce. Zdaniem organizatorów Akcja Żonkile ma się przyczynić do tego, aby pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów, jednym z elementów kształtujących tożsamość młodego pokolenia Polaków.


Akcja Żonkile nawiązuje do postaci Marka Edelmana, jednego z działaczy konspiracyjnej Żydowskiej Organizacji Bojowej walczącej z Niemcami w powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku, który w każdą rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.
Przypinane w tym dniu przez osoby papierowe żonkile nawiązują do tej tradycji upamiętniania w ten sposób poległych w powstaniu Żydów. Nosząc je pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej w walce o godność człowieka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Slider

Slider
Slider
Slider
Redaguj z nami…
napisz
Slider

SliderSlider


Slider

Slider

Slider