W Cieniu Jupiterów Mielec
navigator
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Kultura i nauka Materiały video Wywiady

Albertusy 2019 [FOTO, VIDEO]

Już po raz 18. zostały przyznane w Mielcu nagrody Albertus 2019. Wyróżnienia te są przyznawane przez Fundusz Kulturalno – Charytatywny im. Adama Chmielowskiego – Brata Alberta. Pomysłodawcą funduszy była Irena Nowakowska, wieloletnia dyrektor domu kultury w Mielcu.

22 listopada w KANIE w trakcie uroczystej Gali zostały wręczone wyróżnienia. Są one przyznawane ludziom, którzy kochają sztukę i ją tworzą, organizują życie kulturalne w naszym mieście, poszukują piękna i dobra, edukują młodzież, przekazując jej swoje umiejętności i pasje, ale nade wszystko są osobami skromnymi.

Honorowe Albertusy otrzymali:
Pani Jadwiga Jankowska – nauczycielka, pedagog i wychowawca wielu pokoleń młodzieży, bardzo ceniona za skromność, życzliwość, empatię, ciepły uśmiech i ogromne serce w 29-letnim przewodniczeniu Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Mielcu.
Pan Janusz Pacholec – kontynuator tradycji mieleckiego teatru amatorskiego sięgających 1944 roku, bezinteresowny nauczyciel kolejnego pokolenia adeptów sztuki teatralnej.
Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord” – który nieprzerwanie od półwiecza zachwyca wysokim poziomem artystycznym oraz bogactwem repertuaru, na trwałe wpisując się w pejzaż kultury muzycznej naszej Ojczyzny.

Dużą satysfakcją dla Kapituły, była możliwość przyznania trzech Stypendiów Albertusowych. Otrzymały je utalentowane, pracowite i skromne artystki reprezentujące trzy różne dziedziny sztuki: muzykę, taniec oraz poezję. Są to:
Patrycja Kolis – uwrażliwiona na piękno muzyki klasycznej instrumentalistka, której pasją jest gra na waltorni.
Kinga Kucharska – która tworząc z pasją własne kombinacje wytrenowanych figur i kroków, zaprasza nas do wspólnej wędrówki w świat tańca.
Anita Róg – uwrażliwiona na piękno otaczającego świata poetka, która w słowach zamyka nieprzemijające obrazy, a talentem swym błyszczy niczym cenny kamień.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Posłowie Krystyna Skowrońska i Fryderyk Kapinos oraz Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Założony przez Irenę Nowakowską Fundusz Kulturalno-Charytatywny im. Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta, w latach 2002-2019 przyznał 35 indywidualnych i 3 zespołowe wyróżnienia Albertusowe. Począwszy od 2017 roku młodym artystom przyznawane są także stypendia Albertusowe.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej relacji z tego wydarzenie, a także do wywiadów, jakich nam udzieliły dwie laureatki tegorocznych Albertusów, Kinga Kucharska i Anita Róg.

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa