W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Artystycznie o Sienkiewiczu

Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej też okazji 10 września artyści współpracujący z Ośrodkiem Kultury w Chorzelowie udali się na plener artystyczny do Oblęgorka- majątku ziemskiego, który pisarz otrzymał w 1900 roku w darze od społeczeństwa w uznaniu pracy twórczej.

Uczestnicy pleneru zwiedzili muzeum, po czy przechadzając się po otaczającym dworek ogrodzie, tworzyli dokumentację rysunkowo – fotograficzną pobytu w tym przeuroczym miejscu. Na podstawie szkiców i fotografii powstaną obrazy i rzeźby inspirowane tym miejscem oraz życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Jeszcze w tym roku przewidziana jest wystawa poplenerowa, na której artyści będą mieli możliwość zaprezentowania swoich dzieł.

   Korzystając z niewielkiej odległości uczestnicy pleneru udali się do Chęcin, gdzie znajdują się malownicze ruiny XIII wiecznego zamku królewskiego. Idąc z dołu wzgórza ku ruinom w pięknej, jeszcze soczystej zieleni lata, obserwatorom ukazały się majestatyczne postaci królów, królowych i rycerzy-  monumentalnych figur rzeźbionych w drewnie, prowadzących pod sam zamek.

 

unnamed-2

 

unnamed-5

 

Wszyscy artyści byli zauroczeni tym miejscem i jego tajemniczością. Atmosferę majestatu ruin utrwalano na rysunkach, szkicach i fotografii. Ostatnim punktem pleneru artystycznego był zamek rycerski w Sobkowie.

Choć skupione na małym obszarze miejsce, okazało się przeurocze. Zapewne ono także stanie się inspiracją do powstania obrazów i rzeźb, które zostaną zaprezentowane podczas planowanej niebawem wystawy poplenerowej.

 

unnamed-1

 

unnamed-3

 

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa