W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Bezdech senny – diagnostyka i leczenie. Mieleckie pielęgniarki się szkolą [FOTO]

Na naszym oddziale wykonuje się polisomnografię i w przypadku potwierdzenia bezdechu sennego na poziomie średnim lub ciężkim, wykonywane są miareczkowania, czyli dobieranie maski do stosowania aparatu CPAP.

Maska jest podłączona do urządzenia, które generuje dodatkowe ciśnienie w drogach oddechowych pacjenta. Dzięki temu są one chronione przed zapadaniem się i utratą drożności. Zapobiega to epizodom bezdechu, spłyceniu oddechów – mówi Wanda Golba, Pielęgniarka Oddziałowa. – W naszym szpitalu miareczkują i podłączają pacjentów pod aparat, który monitorujące parametry podczas snu właśnie pielęgniarki, dlatego to szkolenie, dofinansowane przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy, dedykowane jest głównie im.
 – Cieszę się, że pielęgniarki szkolą się  tym zakresie, bo, jak same zauważają, takie badania i leczenie są w naszym szpitalu są bardzo potrzebne – mówi Paweł Pazdan, dyrektor. – Mamy bardzo dużo pacjentów potencjalnie z bezdechem, nawet z okolicznych województw, którzy czekali w kolejce w innych ośrodkach, a u nas to badanie jest wykonywane i kolejka nie jest aż tak długa. A warto się zbadać, bo schorzenie jest bardzo groźne – dodaje.

Chrapiesz i jesteś zmęczony? Zbadaj się w mieleckim Szpitalu!

„Bezdech senny – diagnostyka i leczenie” – to temat szkolenia, które przeszły pielęgniarki z Oddziału Płucnego Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. Dlaczego pielęgniarki i dlaczego na tym Oddziale? – Bezdech senny, który wiąże się z głośnym chrapaniem, ale przede wszystkim z poważnymi zagrożeniami zdrowia i życia, rozpoznawany i leczony jest m.in. właśnie u nas.

 Wanda Golba wyjaśnia, że do zadań pielęgniarek należy także – w przypadku zdiagnozowania u pacjenta bezdechu kwalifikującego się do leczenia – pomoc choremu w dobraniu odpowiedniej maski i jego edukacja. Chory musi widzieć, jak stosować aparat CPAP podczas snu, jak konserwować go w domu, ale także dezynfekować sprzęt. – Obturacyjny bezdech senny, w skrócie zwany OBS, to schorzenie polegające na okresowym zamykaniu się dróg oddechowych lub silnym zwężeniu, mającym miejsce na poziomie gardła.

Kojarzony jest bardzo często przez ludzi jako głośne chrapanie związane z przerwami w oddychaniu, ale nieleczony  bezdech senny może wywołać poważne powikłania zdrowotne, np. kardiologiczne, mogące oprowadzić również dla nagłego zgonu. Bezdech senny bardzo negatywnie wpływa na jakość życia, osoba cierpiąca na to schorzenie w ciągu dnia jest zmęczona, rozdrażniona, senna, źle funkcjonuje w społeczeństwie. Jeśli chrapiemy, nie wysypiamy się, w ciągu dnia łapie nas zmęczenie, mamy trudności w koncentracji, zdecydowanie warto się zbadać! – uważa pielęgniarka oddziałowa. 
Szkolnie dofinansowały: Krajowy Fundusz Szkoleniowy i Izby Pielęgniarskie. Część teoretyczną i praktyczną prowadziła pielęgniarka Monika Jaskot, a w tracie ćwiczeń skorzystała z pomocy mieleckiej pielęgniarki Renaty Lasko, doceniając jej umiejętności i doświadczenie.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Zespoły i Kapele Ludowe Roztańczyły Gminę Mielec [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Most gotowy w Dulczy Wielkiej

Wiadomości Mielec

Seniorzy zakończyli rok akademicki MUTW [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa