W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Kultura i nauka

,,BezNazwy” – bez konkurencji na międzynarodowym konkursie tanecznym.

,,AleToNic” – jak zwykle z nagrodami.

 

Pracuje z tancerzami od 16 lat, ale dopiero od 5 lat osiąga aż takie wyniki. – Ostatnie lata to pasmo sukcesów. Jaki jest powód? Na pewno zaowocowało doświadczenie w pracy z dziećmi, ale także zaczęliśmy jeździć na rozmaite konkursy i rywalizować, a wcześniej koncerty wyjazdowe nie miały charakteru konkursowego – mówi Joanna Lonczak, choreografka i instruktorka, która prowadzi zespoły tańca nowoczesnego w Domu Kultury SCK. W czerwcu jej podopieczne znów zabłysły na dwóch konkursach, a w jednym z nich zgarnęły całą pulę.

 

Nie inaczej jest z zespołem ,,AleToNic” prowadzonym przez Izabelę Serwan, która niedawno wróciła z Przemyśla, aby do trofeów z całego roku dołączyć kolejne nagrody.

 

Ciężko będzie, bo Mielec przyjechał

Nasze zespoły sieją postrach u konkurencji. Instruktorki Domu Kultury żartobliwie, ale i z nieukrywanym zadowoleniem opowiadają, że w kuluarach konkursów coraz częściej słyszą komentarze od instruktorów innych zespołów: – Ciężko będzie zająć dobre miejsce, bo Mielec przyjechał.

 

Grupa Taneczna ,,BezNazwy” i Teatr Tańca ,,AleToNic” – te nazwy znają zespoły w całej Polsce. Warto, żeby lepiej poznali je mielczanie. Fakt, że dzieci osiągają niezwykły poziom taneczny i sięgają po najwyższe laury w Polsce to w takiej samej mierze zasługa talentu, pracy, determinacji młodych mielczan, jak i umiejętności szkoleniowych instruktorek.

 

,,Weteranki” i debiutantki

– Jestem tak niezwykle dumna z moich dziewcząt, że nie mam słów – mówi Joanna Lonczak i podkreśla, że ,,BezNazwy” II, czyli zespół, w którym są tancerki  od 12 do 16 roku życia, rozpoczął swoją rywalizację konkursową dopiero w czerwcu tego roku i natychmiast odniósł olbrzymi sukces, który choćby dlatego smakuje podwójnie. Nie ujmuje to splendoru nagrodom ,,BezNazwy” I, ale ich głód zwyciężania jest już zaspokojony, bo to weteranki w osiąganiu celów i nagród.

11 czerwca w Ogólnopolskim Tanecznym Sabacie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych o Złotą Miotłę Baby Jagi w Kielcach Grupa Taneczna ,,BezNazwy” I zdobyła w swojej kategorii wiekowej Złotą Miotłę, a więc nagrodę główną konkursu.

 

Debiutantki – GT ,,BezNazwy” II wróciły z Kielc na… Brązowej Miotle. Aby w wystąpić w konkursie głównym trzeba było przejść pozytywnie eliminacje, a potem rywalizować w gronie ok. 10 zespołów. – Muszę koniecznie podkreślić, że to naprawdę wielki sukces, bo w kieleckim konkursie poziom rywalizacji jest bardzo wysoki – mówi Joanna Lonczak.

 

Międzynarodowy sukces

Opromienione sukcesem kieleckim oba zespoły ,,BezNazwy” pojechały na dwudniowy, Międzynarodowy Festiwal Tańca ,,Taniec nie zna granic” w Żorach, gdzie rywalizacja toczyła się w gronie 60 zespołów, w tym zagranicznych – z Serbii i Ukrainy.

– Młodsze dziewczyny, czyli debiutantki jeśli chodzi o konkursy,  przybiegły do mnie załamane, że wręczono już wyróżnienia i nagrody, a one nie dostały nic, nawet dyplomów uczestnictwa, jak inne zespoły – opowiada instruktorka. – Nie wiedziałam o co chodzi, ale ponieważ wyczytywano nagrody w kategorii starszych dziewcząt, wsłuchiwałyśmy się, jak poszło ich koleżankom z ,,BezNazwy”. I wtedy okazało się, że oba mieleckie zespoły otrzymały najwyższe nagrody, czyli Grand Prix.

 

I zespołowo, i indywidualnie

Na dodatek obie nagrody dla mielczanek były ponad kategoriami, po prostu wybrano oba nasze zespoły jako najlepsze taneczne grupy całego konkursu. Radość była niesamowita! Te młodsze dziewczyny, które były zrozpaczone, że nie zostały ujęte w ceremonii zakończenia konkursu nawet symbolicznie, cieszyły się w dwójnasób.

Dodatkowo podczas konkursu w Żorach 17 i 18 czerwca nie zabrakło nagród indywidualnych. Miano najlepszego duetu Festiwalu przypadło w udziale Gabrieli Hasek i Julii Gancarz (Z GT ,,BezNazwy” młodszej), Wiktoria Leś (,,BN” I) zdobyła II nagrodę za solówkę, Weronika Głogowska (,,BN” I) – III miejsce wśród solistek, a Julia Gancarz (,,BN” II) – V miejsce wśród solistek. Ponadto Anna Dręga i Weronika Głogowska (,,BN” I) otrzymały wyróżnienie wśród duetów.

– Te wyniki w Żorach to naprawdę taka wisienka na torcie – mówi uradowana Joanna Lonczak. – Wśród solistek rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie, więc tak dobre miejsca to naprawdę coś.

 

Wiedzą, o czym tańczą

Izabela Serwan także ma powody do dumy. Jej dziewczęta z ,,AleToNic” zdobyły główną nagrodę podczas 39. Konfrontacji Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych ,,Tańcowały dwa Michały”, które odbyły się 4 czerwca  w Przemyślu. Sukces odniosły premierowym występem programu ,,Kadry przeszłości”, a rywalizacja toczyła się w gronie blisko 30 zespołów. 

 

Kilka tygodni wcześniej młodsza grupa ,,AleToNic” wygrała 28 Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych ,,Kaczucha” w Krośnie choreografią ,,Poszukiwacze przygód”. Ten sam program ,,wygrał” rywalizację w konkursie w Jedliczu.

Izabela Serwan podkreśla, że młodsza grupa ,,AleToNic” rozpoczęła rywalizację w konkursach tanecznych dopiero w tym roku, więc świetne wyniki dziewcząt bardzo ją cieszą. Pytana, czym różnią się jej nagradzane choreografie od innych, mówi skromnie, że trudno jej to ocenić. – Mogę tylko powiedzieć, że jurorzy podczas konsultacji konkursowych często podkreślają, że nasze układy taneczne rozgrywają się wokół jakiejś historii, a tancerki ,,wiedzą, o czym tańczą” – opowiada.

Oba zespoły cechuje dbałość o rekwizyty i stroje, a do tego dochodzi rzecz jasna wyszkolenie techniczne, co składa się na świetny rezultat końcowy.

– Nasze mieleckie zespoły, nie tylko mój,  są w Polsce rozpoznawalne, mają dobrą reputację i wyróżniają się poziomem wśród konkurencji – podsumowuje Izabela Serwan.

 

05ed0af0-fe2c-4e63-b2fb-a6e2eaa72fa0

 

1846f081-2cbd-45bb-88a2-5119fd1544c2

 

adabde66-5994-44d4-b684-93d253fe083a

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Tegoroczne święto Policji w Parku Oborskich [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Warsztaty bębniarskie na Rynku i w SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

„Nieme kino” w Parku Oborskich [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa