Podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – blisko 150 ochotników z Podkarpacia będzie poznawać rzemiosło wojskowe. W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się szkolenie wojskowe w ramach 7. edycji projektu „Ferie z WOT”.
W sobotę, 15 lutego 2025 roku, w ramach ogólnopolskiego projektu „Ferie z WOT” blisko 150 ochotników rozpoczęło szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe stanowi dla uczestników szansę na rozpoczęcie kariery wojskowej, natomiast 8-dniowe szkolenie wyrównawcze to okazja do ponownego założenia munduru i powrotu do służby.
Szkolenie podstawowe realizowane jest w formie modułowej i obejmuje różne aspekty wojskowego przygotowania. W jego ramach uczestnicy uczą się taktyki indywidualnej, terenoznawstwa, elementów SERE, podstaw taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym (TCCC) oraz doskonalą umiejętności strzeleckie. Przed rozpoczęciem ćwiczeń praktycznych ochotnicy przeszli instruktaże dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz ochrony informacji niejawnych. Zapoznali się również z prawami i obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa.
– Przed ochotnikami intensywne dni szkoleniowe. Każdy dzień to 12 godzin pełnych wyzwań, obejmujących zarówno wysiłek fizyczny, jak i szkolenie taktyczne oraz strzeleckie. Naszym głównym celem jest przekazanie niezbędnej wiedzy bojowej oraz rozwinięcie praktycznych umiejętności – podkreśla por. Magdalena Mac, pełniąca obowiązki Oficera Prasowego 3 PBOT.
Większość uczestników szkolenia to osoby aktywne zawodowo, w tym uczniowie, studenci, specjaliści ds. marketingu i sprzedaży oraz handlowcy. Dla wielu z nich udział w „Feriach z WOT” to doskonała okazja, aby zapoznać się z podstawami wojskowości i znaleźć równowagę między życiem prywatnym a służbą Ojczyźnie.
– Ferie to świetny moment na podjęcie pierwszych kroków w wojsku. Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają łączenie życia zawodowego ze służbą, co dla wielu z nas ma ogromne znaczenie – mówi Damian, jeden z ochotników.
Po ukończeniu szkolenia podstawowego i wyrównawczego, uczestnicy będą pełnić służbę w jednym z batalionów 3 Podkarpackiej Brygady OT: 31 blp w Rzeszowie, 32 blp w Nisku, 33 blp w Dębicy, 34 blp w Nisku (docelowo w Tarnobrzegu) oraz 35 blp w Rzeszowie.
Szkolenie w WOT to nie tylko wyzwanie fizyczne, ale również mentalne. Każdy dzień to krok w stronę lepszego poznania siebie i swoich możliwości. – Duma z przynależności do tej służby rośnie z każdym pokonanym kilometrem – dodaje Piotr, ochotnik z Rzeszowa.
Cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i obejmuje trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) oraz zgrywające (trzeci rok). W tym okresie Terytorialsi uczestniczą w szkoleniach rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, minimum dwa razy w miesiącu. Każdy rok szkoleniowy kończy się dwutygodniowym szkoleniem zintegrowanym.
Projekt „Ferie z WOT” to kolejna inicjatywa wspierająca rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej i umożliwiająca obywatelom zdobycie cennego doświadczenia wojskowego.







Źródło:por. Magdalena Mac