Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wydał zarządzenie dotyczące procesji podczas Uroczystości Bożego Ciała.
„Zważywszy na trwający wciąż stan epidemii i w trosce o zdrowie wiernych oraz duszpasterzy, zalecam ograniczenie procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa do terenu wokół kościoła.
Przygotowanie uroczystości i przebieg liturgii wymagają zachowania wszystkich zaleceń sanitarnych (dystans społeczny oraz zasłanianie nosa i ust). Proszę o realizację szczegółowych wytycznych z dnia 27 maja br. przygotowanych przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.” – napisał w komunikacie tarnowski biskup.
Diecezja Tarnowska na swojej stronie internetowej informuje jak będą wyglądać tegoroczne obchody Bożego Ciała:
„W parafiach trwają przygotowania i są plany, by procesje odbyły się wokół świątyń. W obecnym stanie prawnym praktycznie niemożliwe jest zorganizowanie tradycyjnej procesji eucharystycznej ulicami miast i wsi. Obowiązuje nas bowiem zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, a z doświadczenia wiemy, że na takich procesjach gromadzi się o wiele więcej osób. Wydaje się więc, że rozwiązaniem pośrednim jest poprowadzenie procesji eucharystycznej wokół kościoła w miarę możliwości po każdej Mszy św., zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności – mówi ks. Michał Dąbrówka. – „Symboliczne cztery ołtarze mają powstać wokół świątyń. Tam, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia procesji wokół kościoła zaplanowane są adoracje Najświętszego Sakramentu.”
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana krótko Bożym Ciałem stanowi dla katolików wyraz uwielbienia i okazję do oddania czci Sakramentowi Eucharystii. Tego dnia w Kościele odbywa się msza, a po niej uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem.
Geneza dnia jest ściśle związana z objawieniami św. Julianny z Cornillon (1192-1258). Uroczystość została ustanowiona w celu podkreślenia jednego z najważniejszych dogmatów naszej wiary, zgodnie z którym Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew, a ów cud konsekracji dokonuje się na ołtarzu podczas każdej mszy świętej.
Święto to ustanowił biskup Robert z Thourotte w 1246 roku dla diecezji Liege. Oficjalnie Boże Ciało miało zostać wpisane do kalendarza liturgicznego już w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Ostatecznie jednak uroczystość ogłosił papież Jan XXII w 1317 r. W Polsce obchody Bożego Ciała odbyły się po raz pierwszy w 1320 roku w diecezji krakowskiej.
A tak było w Mielcu w latach ubiegłych podczas procesji Bożego Ciała.