W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

„Byk, Maczuga i inni” – książka o przedwojennych przestępcach przestępcach Małopolski i dzisiejszego Podkarpacia

W połowie marca 2021 roku nakładem wydawnictwa TRADYCJA sp. z o.o. ukaże się książka „Byk, Maczuga i inni… Na tropie najgroźniejszych przestępców międzywojennej Małopolski i Podkarpacia” autorstwa Szymona Jakubowskiego. To sensacyjna, bogato ilustrowana, publikacja o jednej z największych bolączek międzywojennej Polski jaką był pospolity bandytyzm, dotykający zwłaszcza słabiej rozwiniętych terenów.

W okresie międzywojennym plagą terenów dzisiejszej Polski południowo-wschodniej były brutalne, często bezkarne bandy opryszków. Wielu z nich przeszło do lokalnej legendy. Całe powiaty były terroryzowane przez takich osobników jak „Panicz” i Panek, Mitkowski, Płaza, Byk, bracia Maczugowie i wielu innych. Każdy z nich miał na sumieniu wiele rabunków i morderstw. Niektórzy, jak chociażby  Nikifor Maruszeczko zdobyli „sławę” ogólnopolską. Państwo nie zawsze dawało sobie radę z nimi. 

Różne były losy negatywnych bohaterów książki. Jedni  ginęli od kul plutonu egzekucyjnego lub na szubienicy w więzieniach Rzeszowa, Przemyśla czy Warszawy, inni w walce z policją lub swymi ofiarami, niektórym udało się ujść sprawiedliwości. 

„Byk, Maczuga i inni…” to fascynująca, oparta na kwerendzie starej prasy oraz akt policyjnych i sądowych – opowieść o zbrodni, która nie zawsze spotykała się z należytą karą, o krwawych napadach i morderstwach, sensacyjnych ucieczkach.  To także historia tych, którzy usiłowali walczyć z plagą przedwojennego bandytyzmu. Licząca 180 stron książka jest bogato ilustrowana, często unikalnymi fotografiami z tamtego okresu.

Informacja o autorze:

Szymon Jakubowski  – dziennikarz, regionalista, publicysta historyczny. Z dziennikarstwem związany od 30 lat, autor tysięcy tekstów informacyjnych i publicystycznych publikowanych w prasie regionalnej, krajowej i polonijnej. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku wydawca niezależnej prasy młodzieżowej, korespondent „Świata Młodych” i stażysta w kilku warszawskich redakcjach. Zawodowo związany m.in. z dziennikami „Życie Codzienne”, „Dziennik Polski”, „Super Expres”, „Super Nowości”. Laureat wielu nagród dziennikarskich i za osiągnięcia w dziedzinie kultury, m.in.  Podkarpacki Dziennikarz Roku 2005. Twórca portalu podkarpackahistoria.pl, zaś od 2014 roku wydawca popularnego dwumiesięcznika „Podkarpacka Historia”. Współautor publikacji „Popiół i zamęt. Wspomnienia dziennikarzy” (Rzeszów 2015) i „Śladami Austro-Węgier” (Kraków 2018), autor reporterskiej książki „Skrzydła nad Wisłokiem. Z dziejów rzeszowskiego lotnictwa i lotniska Rzeszów-Jasionka” (Rzeszów 2019).

Z przedmowy:

Autor wybrał najgłośniejsze sprawy, które wstrząsały ówczesną opinią publiczną. Ich skala oraz stopień okrucieństwa i zbrodni, jakich dopuścili się przedstawieni w książce bandyci przeraża nawet dzisiaj. Podobnie jak dziś ludzi mordowano na tle rabunkowym czy ze swoiście rozumianej przez bandytów zemsty. Sama książka to jednak coś więcej niż opowieść o bandziorach, ich szlaku przestępczym czy o ich ofiarach. To wręcz skarbnica cennych i niezmiernie ciekawych informacji o funkcjonowaniu sądownictwa, działaniach policji, raczkujących formach pracy operacyjnej i śledczej stróżów prawa.

(Krzysztof Musielak, dyrektor Biura Edukacji Historycznej Komendy Głównej Policji)

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Seniorzy zakończyli rok akademicki MUTW [FOTO]

Wiadomości Mielec

Kolejny oprysk przeciwko Afrykańskiemu Pomorze Świń w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Nowy punkt Pakersi przy ul. Chopina 2 w Mielcu

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa