21 sierpnia 2018, 17:34
Slider
Image default
Historia

Cenna inicjatywa w Żarówce

W niedzielę, 29 października, w Żarówce odsłonięty i poświęcony został pomnik i obelisk upamiętniający osoby zmarłe na cholerę podczas epidemii z 1873 roku.
Na terenie Żarówki w tamtym czasie zmarły 23 osoby. Część z nich została pochowana na sąsiednich cmentarzach.

Z inicjatywy radnej Józefy Smagacz i sołtysa Aleksandra Mroza oraz przy wsparciu wielu ofiarnych mieszkańców Żarówki udało się postawić obelisk przywracając pamięć zmarłych podczas tej straszliwej epidemii osób i odtworzyć ich miejsce pochówku. Uroczyste poświęcenie pomnika nastąpiło w dniu 29 października 2017 roku z udziałem fundatorów i mieszkańców Żarówki. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz Eugeniusz Habura.

Do powstania pomnika wykorzystano metalowy krzyż postawiony ku pamięci 15-letniego Wojciecha Puły zmarłego na cholerę. Uzupełniony jest obeliskiem, na którym znajdują się dwie metalowe tablice, jedna z napisem OFIARY EPIDEMII CHOLERY 1873 ROKU i nazwiskami 18 osób, od najmłodszego w wieku 1 roku do najstarszego (66 lat); druga mała o treści: ODNOWIONO PRZEZ / SPOŁECZNOŚĆ ŻARÓWKI / w 2017 r. Pomnik umieszczony jest w lesie, prowadzi do niego betonowa ścieżka obsadzona drzewkami.

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja