W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia

Cenna inicjatywa w Żarówce

W niedzielę, 29 października, w Żarówce odsłonięty i poświęcony został pomnik i obelisk upamiętniający osoby zmarłe na cholerę podczas epidemii z 1873 roku.
Na terenie Żarówki w tamtym czasie zmarły 23 osoby. Część z nich została pochowana na sąsiednich cmentarzach.

Z inicjatywy radnej Józefy Smagacz i sołtysa Aleksandra Mroza oraz przy wsparciu wielu ofiarnych mieszkańców Żarówki udało się postawić obelisk przywracając pamięć zmarłych podczas tej straszliwej epidemii osób i odtworzyć ich miejsce pochówku. Uroczyste poświęcenie pomnika nastąpiło w dniu 29 października 2017 roku z udziałem fundatorów i mieszkańców Żarówki. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz Eugeniusz Habura.

Do powstania pomnika wykorzystano metalowy krzyż postawiony ku pamięci 15-letniego Wojciecha Puły zmarłego na cholerę. Uzupełniony jest obeliskiem, na którym znajdują się dwie metalowe tablice, jedna z napisem OFIARY EPIDEMII CHOLERY 1873 ROKU i nazwiskami 18 osób, od najmłodszego w wieku 1 roku do najstarszego (66 lat); druga mała o treści: ODNOWIONO PRZEZ / SPOŁECZNOŚĆ ŻARÓWKI / w 2017 r. Pomnik umieszczony jest w lesie, prowadzi do niego betonowa ścieżka obsadzona drzewkami.

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa