11 listopada odbędzie się V Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Burmistrza Radomyśla Wielkiego, Instytutu Pamięci Narodowej i rzeszowskiego oddziału IPN.
– Po pandemicznej przerwie wracamy z organizacją zmagań dotyczących naszej historii z czasów rodzącej się niepodległości Rzeczpospolitej. To już piąta edycja naszego testu. Odbędzie się on w formule otwartej. Zapraszamy więc wszystkich miłośników historii bez względu na wiek i wykształcenie do wspólnej zabawy, a tym samym upamiętnienia 104. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Dla uczestników, nie tylko laureatów, przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody – mówi współorganizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.
Cztery rundy pytań
Konkurs odbędzie się w piątek, 11 listopada br., o godz. 17.15 w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej w Radomyślu Wielkim (ul. Ogrodowa 1). Na uczestników będzie czekał test wyboru składający się z czterech tur:
1 tura pytań z dwiema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),
2 tura pytań z trzema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),
3 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),
4 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (jedna lub dwie odpowiedzi prawidłowe; każda prawidłowa odpowiedź – to jeden punkt; w przypadku zaznaczenia dobrej i błędnej odpowiedzi w jednym pytaniu – zero punktów).
O co zapytają?
W teście organizowanym przez Urząd Miejski i SCKiB znajdą się pytania dotyczące historii Polski z lat 1914-1922, z następującej tematyki:
– kształtowanie się granic II RP: m.in. plebiscyty, powstania, wojna polsko-bolszewicka, wojna polsko-ukraińska, najważniejsze postanowienia wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu;
– najważniejsze postacie sceny politycznej i wojskowej (m.in. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Haller, Rozwadowski);
– najważniejsze polskie formacje wojskowe podczas I wojny światowej (podstawowe informacje);
– mocarstwa i zaborcy wobec Polski w czasie I wojny światowej;
– konstytucja marcowa – najważniejsze postanowienia; władze II RP (naczelnik państwa, rząd, prezydent);
– legioniści związani z Radomyślem Wielkim (https://radomyslwielki.pl/informacje-o-gminie/legionisci-z-terenu-gminy.html)