Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna złożyły odwołania od decyzji Marszałka Województwa Podkarpackiego, zmieniającej pozwolenie zintegrowane dla fabryki Kronospanu w Mielcu.
Organizacje wnoszą o uchylenie decyzji oraz odmowę wydania nowego pozwolenia zintegrowanego. Domagają się też zaostrzenia limitów emisji zanieczyszczeń przez zakłady Kronospan w Mielcu.
– Marszałek Województwa Podkarpackiego nałożył obowiązek ciągłego monitoringu emisji tylko na dwóch kominach. Zakład ma ponad 40 kominów, więc nie rozumiemy, dlaczego monitoring ma być prowadzony wybiórczo. Mieszkańcy miasta mają prawo wiedzieć, ile szkodliwych substancji emituje zakład.
Te związki nie znikają, tylko rozchodzą się w powietrzu, którym oddychają ludzie – komentuje Michał Zabłocki, rzecznik Programu Czyste Powietrze w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Mielczanie skarżą się, że emisje z zakładów Kronospan Sp. z o.o. mają nieprzyjemny zapach i wywołują reakcje alergiczne. Zorganizowali też dwa wielkie protesty przeciw emisjom przemysłowym.
Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl wydał zgodę na zmianę pozwolenia zintegrowanego dla zakładów 20 czerwca.
Według oficjalnych danych przemysł i energetyka zawodowa odpowiadają za około 24% wszystkich emisji pyłowych w Polsce. Poziom emisji różnych zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich, może być jednak o wiele wyższy, co ukazały niedawno ujawnione dane UE o rtęci wyemitowanej przez kominy elektrowni w Bełchatowie.
ClientEarth w ubiegłym roku rozpoczęła kampanię przeciw emisjom przemysłowym w Polsce. W ramach akcji uruchomiła stronę internetową w języku polskim i angielskim, gdzie na podstawie świadectw mieszkańców miejsc dotkniętych przemysłowymi zanieczyszczeniami powietrza przedstawia skalę problemu.