W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Co radomyślanie wiedzą o odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości

Blisko 100 osób wzięło udział w II Radomyskim Teście Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Burmistrza Radomyśla Wielkiego. Najlepsza okazała się Oliwia Kołacz.

Test, który odbył się w czwartek, w przeddzień Święta Niepodległości, w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim przeprowadzony został w ramach obchodów 98. rocznicy powrotu Polski na mapy świata.

– Po raz kolejny zaproponowaliśmy mieszkańcom gminy aktywne włączenie się w obchody Święta Niepodległości. Jedną z możliwości był udział w teście dotyczącym historii naszego kraju.

Skierowaliśmy go do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, bowiem chcemy promować wiedzę o naszej historii wśród młodego pokolenia, tym bardziej, że w programach nauczania temu ważnemu zagadnieniu, jakim jest powrót naszej Ojczyzny na mapy świata po 123 latach niewoli, poświęcone jest niewiele miejsca – mówi pomysłodawca i współorganizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

W sumie w teście wzięło udział około 100 osób, z czego blisko 30 uczestników zdecydowało się poddać ocenie jury. Uczestnicy testu musieli sobie poradzić z 24 pytaniami dotyczącymi historii Polski z lat 1914 – 1922. Przydała się wiedza m.in. o tym kto był pierwszym premierem odrodzonego państwa polskiego, co zakładała tzw. opcja prorosyjska Romana Dmowskiego, kto zapowiedział stworzenie niepodległej Polski z dostępem do morza w dniu 8 stycznia 1918 r. oraz po jakich wydarzeniach ukształtowała się granica pomiędzy Polską a Niemcami na Górnym Śląsku.

Najlepiej z testem poradziła sobie Oliwia Kołacz, która na 30 możliwych punktów zdobyła 25 i w nagrodę otrzymała tablet i zestaw gadżetów. O drugiej lokacie musiała zdecydować dogrywka, którą wygrała Anna Mądziel. Trzecie miejsce zajął Michał Maj, czwarte – Dominik Wróbel, a piąte – Rafał Janeczek. Cała piątka reprezentowała Gimnazjum Publicze w Radomyśłu Wielkim.

– Gratuluję zwyciężczyni i pozostałym uczestnikom wiedzy na temat historii Polski – powiedział wiceburmistrz Stanisław Lonczak, który wraz z dyrektorem Zespołu Szkół Stanisławem Prygą wręczali nagrody. W tym miejscu należą się podziękowania fundatorom, którzy je przekazali.

Przede wszystkim burmistrzowi Józefowi Rybińskiemu za ufundowanie nagrody głównej, a także rzeszowskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej, Tygodnikowi Regionalnemu Korso, Muzeum Regionalnemu w Mielcu, oraz wydawnictwom Prószyński i S-ka, Erica i Rebis, które przekazały książki o tematyce historycznej.

Podziękowania należą się także dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół, którzy włączyli się w przeprowadzenie testu oraz jego urozmaicenie poprzez prezentację i wystawę wprowadzające w atmosferę Święta Niepodległości oraz dr Marii Przybyszewskiej, która przybliżyła uczniom polskie drogi do odzyskania państwowości.

 

unnamed-1

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Gala “Młodzi Nieprzeciętni” 2024 [FOTO]

Wiadomości Mielec

SP 6 Mielec – 11 drużyną w Polsce

Wiadomości Mielec

Wystartowały obrady III sesji Rady Powiatu Mieleckiego

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa