Mieleccy policjanci, wraz ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, zorganizowali wspólne działania nad zbiornikiem wodnym w Otałęży. Celem działań było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą.
Wspólny patrol policjantów i strażaków był wynikiem tegorocznych postanowień sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, podczas której omawiane były aspekty istotne dla bezpieczeństwa na wodach.
Podczas letnich wakacji jednym z priorytetów służb jest zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. W tym celu strażacy i policjanci prowadzą wspólne patrole, z wykorzystaniem łodzi, którymi dysponują. Głównym celem działań jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą oraz sprawdzanie „dzikich kąpielisk”.
Wczoraj policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, dzielnicowi Rewiru Dzielnicowych w Czerminie zorganizowali wspólne działania ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu nad zbiornikiem wodnym w Otałęży. Miejsce to jest stale monitorowane przez mieleckich policjantów, jak również dzielnicowych z Czermina. W ostatnich latach dochodziło tam do utonięć, których przyczynami były przede wszystkim kąpiel w miejscu niedozwolonym, brak rozwagi oraz alkohol.
W całej Polsce od początku wakacji utonęło już ponad 70 osób. Liczba ta z dnia na dzień rośnie pomimo licznych apeli służb o zachowanie ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy:
- kąpać należy się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
- dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
- pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
- po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo schłodźmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
- materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
- przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników.
- korzystając ze sprzętów pływających, bez względu na umiejętności pływackie, zakładajmy kapoki czy kamizelki ratunkowe.
- nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.
- unikajmy korzystania z „dzikich kąpielisk”. W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego jak kształtuje się dno pod lustrem wody.
- w miejscach, gdzie jest zbyt płytko oraz gdzie woda jest nieprzejrzysta, nie skaczemy „na główkę”. Na skutek takiego zachowania każdego roku w całym kraju wiele osób traci życie lub zdrowie.
- zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły.