16 stycznia 2019 (środa) - 20:26
Slider
Image default
Wydarzenia

ĆWIERĆ WIEKU RAZEM

Uroczystości XXV-lecia samorządności odbyły się we wtorek (09.06) w Samorządowym centrum Kultury.

Spotkanie rozpoczęło się od projekcji specjalnie przygotowanego na tę okazję filmu przedstawiającego archiwalne zdjęcia z pierwszych lat działalności samorządu miasta Mielca.

poe

Założenia reformy samorządu z perspektywy 25 lat przedstawił Jan Król, mielczanin, Wicemarszałek Sejmu w latach 1997-2001, poseł na Sejm w latach 1989-2001, fundator Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Warszawie. – Dzisiaj kiedy opowiadam o Mielcu przy różnych okazjach, daje go jako przykład udanej transformacji i uważam, a mowie to z całą odpowiedzialnością, że dumny jestem z tego miasta ponieważ Mielec dzisiaj nie ustępuję miastom zachodniej Europy. Taka jest prawda. Zarówno pod względem przemysłu rozwijającego się pod względem zmniejszającego się poziomu bezrobocia, pod względem usług socjalnych. Mielec znany jest między innymi z dobrej opieki zdrowotnej i wysokiego poziomu edukacji – powiedział w prelekcji Jan Król.

Wspomnienia z początku lat 90 przywołał Andrzej Osnowski, poseł III kadencji Sejmu, Przewodniczący Rady Miejskiej 1990-1998, radny powiatu mieleckiego 2002-2006, 2010-2014. – Dziś na sali spotykam koleżanki i kolegów z którymi właśnie ćwierć wieku temu rozpoczynaliśmy przygodę pod nazwą „samorząd terytorialny”. Cokolwiek to wówczas znaczyło, bo chyba nikt z nas nie miał pełnej świadomości co rozpoczynamy. Dlatego chcę słowa szacunku i wdzięczności za trud pracy dla dobra lokalnej społeczności skierować na ręce państwa, samorządowców wszystkich szczebli i wszystkich kadencji – rozpoczął Osnowski.

Jako ostatni głos zabrał gospodarz uroczystości Daniel Kozdęba, prezydent Mielca. – Myślę, że konieczne jest dodanie jednego wątku do dzisiejszej dyskusji. Kiedy wczoraj mieliśmy okazje spotkać się z marszałkiem Janem Królem, podczas odebrania godła Teraz Polska, miałem okazję przysłuchać się słowom jednego z prezydentów, który w kontekście pracy miedzy innymi przedsiębiorstw ale i samorządów zwrócił uwagę na potrzebę mniejszej zawiści, a większej gotowości do współpracy. Abyśmy odsunęli się od wielkiej polityki, która często realizowana jest w dużym oddaleniu od nas i aby ona nie schodziła na nasz poziom. Aby nie decydowała ona o naszych Małych Ojczyznach. Jeżeli myślimy o nich to nie dopuszczajmy do sytuacji, aby decyzje ich dotyczące zapadały poza nami. Niech te decyzję zostaną tu u nas – powiedział na wstępie Daniel Kozdęba.

Uroczystość zakończyła się koncertem Big Bandu Samorządowego Centrum Kultury oraz wspólnym zdjęciem osób związanych z mieleckim samorządem. Uroczystość XXV-lecia samorządności była również okazją do wręczenia Janowi Królowi medalu „Sercem mielczanin”.

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości

Zaloguj się

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja