W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Wypadki, wykroczenia, pożary, powodzie...

Czad i ogień. Obudź czujność

Co roku w okresie grzewczym dochodzi w Polsce do kilku tysięcy zaczadzeń, w tym kilkudziesięciu ze skutkiem śmiertelnym. Te dane wskazują na ciągle niską świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą czad.

Rusza kampania społeczna „Czad i ogień. Według tych badań 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące  jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Warto więc ciągle przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny.

Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników.

W 2016 roku strażacy z naszego powiatu wyjeżdżali do zdarzeń związanych z tlenkiem węgla aż 68 razy, a w 2017 r. już ponad 20. Od początku tego roku już 2 osoby z powiatu mieleckiego zatruły się czadem ze skutkiem śmiertelnym!

Zatrważające statystyki przedstawia wykres zamieszczony poniżej:

 

Uwaga!

Czad jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i bezsmakowym. Stąd jego niechlubna, choć powszechnie znana nazwa „cichego zabójcy”.

Dramatu pozwoli uniknąć poprzez przestrzeganie poniższych zasad:

Dokonywanie przeglądów instalacji gazowych i przewodów kominowych;
Sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych;
Zapewnienie dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się kotły i inne urządzenia grzewcze;
Zadbanie o sprawną wentylację w domu;
Częste wietrzenie pomieszczeń;
Powierzenie napraw urządzeń i przeróbek w instalacji osobom o odpowiednich kwalifikacjach i uprawnieniach;
Montaż czujników tlenku węgla.

 

Z badań przeprowadzonych na zlecenie MSWiA wynika, że ponad 1/4 Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem  wystarczy być uważnym.

Tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe. Według statystyk PSP, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach.

Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a jedynie  8% uważa, że trzeba regularnie  czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza.

 Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa