W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje Kultura i nauka

Czy Mielec będzie unikalnym miejscem na mapie Polski?

Czy Mielec i powiat mielecki stanie się unikalnym miejscem na mapie Polski? Ruszył konkurs na edukacyjne gry terenowe.

Stowarzyszenie Teraz Mielec zachęca stowarzyszenia, fundacje, gminy i inne podmioty z sektora samorządowego z terenu powiatu mieleckiego do składana pomysłów na questy, czyli edukacyjne gry terenowe (piesze, rowerowe, samochodowe, wodne, nordic-walking) w ogólnopolskim konkursie, w którym do wygrania jest opracowanie i realizacja questu wraz z medialną inauguracją z nagrodami dla uczestników. Po inauguracji dany quest będzie cały czas dostępny do samodzielnego przejścia o dowolnej porze przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfona.

Co to są questy, czym właściwie jest questing? 

Questing (znany też jako wyprawa odkrywców i wyprawa po skarb) to edukacyjna gra terenowa, która pozwala na odkrywanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego czy przyrodniczego. Opiera się na tworzeniu nieoznakowanych w terenie tras edukacyjno-turystycznych, które pozwalają na popularyzację danego terenu, obiektu lub postaci historycznej. Gotowy quest zawiera się najczęściej w formie kilkustronnej ulotki z wierszowanym tekstem. Odnalezienie i pokonanie trasy  umożliwiają ukryte w rymowanym tekście wskazówki i zagadki, które prowadzą nas do skarbu. Dzięki bezobsługowej formie gry szlaki dostępne są przez cały rok, niezależnie od pogody, pory dnia czy pory roku. Ogromną zaletą tej formy turystyki jest możliwość samodzielnego zwiedzania danego obszaru przed dowolną liczbę osób jednocześnie. Ze szlaków questingowych korzystać mogą różne grupy turystów i zwiedzających – turyści indywidualni, rodziny z dziećmi, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna, uczestnicy turystyki pieszej i rowerowej, a nawet kajakowej. 

Questing jako forma zwiedzania oraz metoda wykorzystywana w edukacji regionalnej, tworzona jest w myśli trendu obecnego we współczesnej turystyce –  3xE  (ang. entertainment,  education, emotion – zabawa, edukacja, emocje). Questing jest zabawą dla wszystkich bez względu na wiek. Łączy w sobie elementy harcerskich podchodów, gier terenowych i nowych technologii. Przy pomocy wskazówek zawartych w tekście questu turysta zmienia się w poszukiwacza skarbu, a jego celem jest odkrycie bogactwa kulturowego, zapomnianych tajemnic i historii. Funkcje turystyczna i edukacyjna przenikają się wzajemnie, a same szlaki są znakomitym przykładem działań na rzecz rozwoju i popularyzacji turystyki kulturowej. Każdy region czy miasto, może pochwalić się czymś co go wyróżnia. Gdzieniegdzie będzie to niesamowita legenda, czasem wyjątkowe elementy krajobrazu lub niespotykane okazy fauny i flory. Wszystkie te elementy tworzą tożsamość miejsc, do których przynależą. Questing jest narzędziem, które pozwala tą wyjątkowość dostrzec. Dzięki intrygującym wskazówkom, przejście szlaku stanowi dla zwiedzającego wyzwanie. Możliwość odnalezienia ukrytego na końcu skarbu dodatkowo motywuje i nakręca do działania. Questing pobudza naszą wyobraźnie, a fabuła i historia jaką opisuje zapewnia emocjonującą zabawę.

Questing jest innowacyjnym rozwiązaniem mającym na celu rozwój turystyki kulturalnej.  Pozwala na popularyzację miast (zwłaszcza tych mniejszych), obszarów wiejskich, Parków Narodowych, poprzez tworzenie turystycznego produktu opartego na urokach i dziedzictwie kulturowym miejsc. Questing sprawdza się również jako rozwiązanie dla muzeów, skansenów, galerii, gdyż umożliwia samodzielne ich zwiedzanie według założeń przyjętych podczas tworzenia szlaku. W dużych miastach, które są już znanymi ośrodkami turystycznymi, szlaki questingowe dają możliwość przyciągnięcia uwagi turystów do mniej znanych obiektów i miejsc również cennych kulturowo i historycznie.

Czy warto wystartować w takim konkursie, czy zgłoszenia z Mielca i okolic mają szansę się przebić? Z czym to się wiąże?

Tak. Warto wystartować w konkursie i wygrać realizację questu. Rynkowa wartość takiego questu to minimum 7 tys. PLN. Więc warto skorzystać z możliwości darmowej realizacji. Do wypełnienia jest formularz z pomysłem na quest.

Już od wczoraj (13 czerwca) do 23 czerwca wszystkie podmioty z sektora samorządowego lub pozarządowego działające niekomercyjnie na rzecz popularyzacji i promocji turystyki dziedzictwa mogą zgłaszać swój udział w konkursie organizowanym przez Fundację Questingu dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Szczegóły konkursu znajdują się w poniższym linku:


Co do szansy na przebicie się w konkursie, to myślimy, że jest bardzo duża, zwłaszcza wtedy, gdy podejmie się z nami współpracę w tym temacie. Oczywiście oferujemy współpracę na zasadzie naszego wolontariatu. A co konkretnie oferujemy? Pomoc w wypełnieniu formularza, doradztwo przy wyborze punktów na trasie questu i oczywiście pomoc przy promocji zgłoszenia w mediach społecznościowych, tradycyjnych i portalach. Do wygrania jest realizacja dwudziestu questów. Myślimy, że można zgłosić z powodzeniem przynajmniej 10 questów z terenu powiatu mieleckiego.

Dlaczego wychodzimy z taką inicjatywą? Po prostu chcemy, żeby Mielec i powiat mielecki stały się unikalnymi miejscami na mapie Polski jeżeli chodzi o promocję przyrody, turystyki, kultury i historii w formie gier terenowych dostępnych przez cały rok, a taką możliwość daje udział w konkursie. 

Chcemy tutaj zaznaczyć, że już mamy w tym doświadczenie. W zeszłym roku złożyliśmy 2 zgłoszenia w konkursie. Mieliśmy możliwość złożenia poprzez lokalne stowarzyszenia i fundacje większej ilości zgłoszeń, ale z racji tego, że do wygrania w ogólnopolskim konkursie była realizacja tylko 10 questów, a my nie posiadaliśmy wówczas żadnego doświadczenia to obawialiśmy się, że przy większej ilości zgłoszeń nie damy rady wygrać żadnego questu. 

Okazało się, że do konkursu zakwalifikowało się tylko 21 podmiotów, w tym oba nasze lokalne stowarzyszenia. Następnie uruchomiliśmy kampanię informacyjną w mieleckich portalach, w Radiu Leliwa i w Polskim Radiu Rzeszów. Ostatecznie w drodze głosowania internautów nasze zgłoszenia zdobyły 2 i 4 miejsce. Następnie zostały zrealizowane przez Fundację Questingu i obecnie są dostępne do ukończenia o dowolnej porze.

Coś więcej o tych questach? W jaki sposób są dostępne?

Nasze questy to są questy rowerowe. Pierwszy quest o nazwie „Przygoda z przyrodą” to quest przyrodniczy po lasach Nadleśnictwa Mielec, a drugi o nazwie „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” jest historyczny – o żołnierzach podziemia niepodległościowego.

Obydwa questy są dostępne w darmowej aplikacji na smartfony (dostępnej w sklepie z aplikacjami): Questing – Gry terenowe. Informacja o naszych questach znajduje się również na stronie Fundacji Questingu, linki do questów poniżej.

My, dzięki wsparciu Fundacji Prometeo dodatkowo wykupiliśmy opcjonalną wersję ulotkową questu. Można więc ukończyć questy również z ulotką. Ulotkę można pobrać sobie samodzielnie w powyższych linkach, lub pobrać w holu Urzędu Miejskiego w Mielcu (w godzinach pracy urzędu) lub do dwóch księgarni przy Rynku: Księgarnia Atena, Księgarnia Dębickich.

Co więcej podpisaliśmy też dodatkowe opcjonalne umowy z Fundacją Questingu i weszliśmy do programu lojalnościowego. W ten sposób za każdorazowe ukończenie któregokolwiek naszych questów można zdobyć 200 punktów, które potem można wymieniać na nagrody. Szczegóły w poniższym linku:

To na koniec – z kim od Was i w jaki sposób można się skontaktować w sprawie pomocy w zgłoszeniach do konkursu?

Z naszej strony do obsługi tego tematu oddelegowany jest kolega Łukasz Przybyło. Można się z nim kontaktować mailowo pod adresem [email protected] lub telefonicznie 697697386.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa