W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje Materiały video

Czy polskie Drzewo Roku zostanie Europejskim w 2021? [VIDEO]

Do końca lutego można wziąć udział w plebiscycie i oddać głos na drobnolistną Lipę św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej.

Rywalkami jej to:: kasztan jadalny z Belgii, morwa z Bułgarii, jabłoń z Czech, topola czarna z Francji, wiązowiec południowy z Chorwacji, judaszowiec z Węgier, lipa szerokolistna z Holandii, platan z Portugalii, platan z Rosji, dąb szypułkowy ze Słowacji, dąb ostrolistny z Hiszpanii i jarząb pospolity ze Szkocji.

Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej! – przekonują promotorzy konkursu.

Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego naszą Lipę św. Jana Nepomucena.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Szczury doprowadziły do zamknięcia budynku przedszkola

Wiadomości Mielec

Warsztaty bębniarskie na Rynku i w SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

„Nieme kino” w Parku Oborskich [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa