Rozglądasz się za miejscem, w którym będziesz mógł stworzyć wygodną przestrzeń do życia i rozwoju dla siebie oraz bliskich? Szukasz mieszkania na lata, do którego z łatwością wniesiesz wózek ze śpiącym dzieckiem oraz wejdziesz bez trudu, mimo problemów z poruszaniem się w podeszłym wieku? Dobrym pomysłem jest zakup mieszkania na parterze. Zastanawiasz się, jakie są jego zalety? Sprawdź.
Mieszkania na parterze nie cieszą się dobrą opinią ani popularnością. Przez lata były traktowane jako „gorsze” ze względu na potencjalne większe ryzyko włamania lub wybicia szyby, np. przez dzieci grające w piłkę. Jako problemy wskazuje się też narażenie na ciągłe słuchanie sąsiadów biegających po schodach oraz wyższe koszty ogrzewania. Jednak nowoczesne technologie, takie jak antywłamaniowe rolety czy dźwiękoszczelne drzwi, stawiły czoła większości spośród tych niedogodności. Dzięki temu mieszkania na najniższej kondygnacji wracają do łask.
Jakie są zalety mieszkania na parterze?
Jedną z największych korzyści zakupu mieszkania na parterze jest bliskość drzwi wyjściowych z bloku. Wystarczy pokonać kilka lub kilkanaście stopni, aby znaleźć się na zewnątrz lub wejść do środka. Docenią to z pewnością rodzice małych dzieci, których pociecha zasnęła podczas spaceru lub jazdy samochodem. Przeniesienie malucha do łóżeczka bez wątpienia zakończy się sukcesem.
Mała liczba stopni do pokoania to także plus dla osób, które mają trudności z samodzielnym poruszaniem się. Dzięki temu będą mogli wyjść na zewnątrz bez czekania na pomoc osób trzecich, co pozwoli uniknąć „zamknięcia” w domu.
Coraz większa liczba mieszkań na parterze zamiast balkonu ma taras lub ogródek. To kolejna zaleta tego rozwiązania. Dzięki temu możesz stworzyć własną przestrzeń do wypoczynku lub zacząć uprawiać warzywa. Co więcej, możesz tam spędzić czas z bliskimi, więc organizacja przyjęcia w małym mieszkaniu przestanie być problemem pod względem logistycznym.
Jest jeszcze jeden aspekt, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania na parterze. Otóż na tym poziomie latem jest najchłodniej, co pozwala zmniejszyć rachunki za prąd spowodowane używaniem klimatyzacji. Więcej o korzyściach mieszkania na parterze poczytasz np. w tym artykule: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/czy-warto-kupic-mieszkanie-na-parterze.
Ile trzeba zapłacić za mieszkanie na parterze?
Nieruchomości na najniższej kondygnacji są znane z niższej, o wiele atrakcyjniejszej ceny niż lokale położone na wyższych poziomach. Większość mieszkań na parterze jest tańszych o 2-3% od pozostałych dostępnych nieruchomości w tym samym budynku. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest tak w każdym przypadku. Cena mieszkania na parterze może być wyższa, jeśli:
- do lokalu przynależy taras lub ogródek,
- blok stoi na spokojnym, cichym i strzeżonym osiedlu.
Cena zależy także od powierzchni nieruchomości. Np. za mieszkanie w Łodzi o powierzchni 30 m2 trzeba zapłacić nieco ponad 310 000 zł, natomiast cena za lokal 60 m2 wynosi ponad dwa razy więcej, czyli 680 000 zł.
Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić, dobrze przeanalizuj swoje potrzeby, zanim wybierzesz swoje przyszłe M.
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie na parterze?
Po zakupie mieszkania na najniższej kondygnacji należy pomyśleć także o jego ubezpieczeniu. Odpowiednia polisa pozwoli pokryć koszty szkód wyrządzonych przez zjawiska atmosferyczne, sąsiadów lub osoby trzecie. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli jest to lokal na niestrzeżonym osiedlu lub w centrum miasta.
– Polisa mieszkaniowa może objąć zakresem mury i elementy stałe, jak okna czy drzwi, oraz mienie ruchome. Pomoże zabezpieczyć je na wypadek zalania przez sąsiada, powodzi, aktów wandalizmu lub kradzieży z włamaniem. Jednocześnie należy pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo do odmowy objęcia mieszkania ochroną na wpadek kradzieży, jeśli nie będzie w nim odpowiednich zabezpieczeń, takich jak drzwi antywłamaniowe oraz zewnętrzne rolety lub kraty w oknach – podkreśla ekspert https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl.
Co więcej, TU może odmówić wypłaty świadczenia, jeśli pozostawisz cenne przedmioty na balkonie lub tarasie i zostaną one zniszczone przez deszcz lub skradzione.
O pozostałych wymaganiach polisy przeczytasz w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które jest dołączane do oferty. Dzięki temu można z nimi zapoznać się przed podpisaniem umowy. Zawarłeś ubezpieczenie, ale nie pamiętasz jego warunków? Sprawdź dokumenty, które otrzymałeś od ubezpieczyciela. Z łatwością znajdziesz tam listę wyłączeń od odpowiedzialności. Po jej przeczytaniu wszystko stanie się jasne.
Nie bój się zamieszkać na parterze! Zadbaj o dobre zabezpieczenia antywłamaniowe oraz korzystną polisę, a będziesz mógł spać spokojnie.
Materiał Partnera