W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Galerie Informacje

Debaty Oksfordzkie w Zespole Szkół Budowlanych [FOTO]

26 listopada br.  w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu odbył się finał Ogólnopolskiego Projektu Debat Oksfordzkich.  Projekt został zrealizowany w ciągu roku  przez Tarnowską Ligę Debatancką. Trenerką, która przygotowywała drużynę z Mielca do publicznych wystąpień, była pani Magdalena Wajda.

Piętnastu uczniów z mieleckiej „budowlanki” dwa razy w miesiącu  debatowało  na różne tematy zaproponowane przez eksperta. Zajęcia często odbywały się w mieleckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. 

Mieleccy mówcy to: Julia Kalicka, Joanna Zielińska, Izabela Skucińska, Klaudia Chrabąszcz, Wiktor Warzecha, Pazdro Karolina, Grzegorz Ulrych, Mateusz Napieracz, Sylwia Chrabąszcz, Daria Mucha, Dawid Dźwięga, Patrycja Kotowicz, Gabriela Pawelec, Iwona Harmacińska i Rafał Janeczek.

W trakcie trwania projektu,  uczniowie zostali zaproszeni na pokazową debatę, która odbyła się w Tarnowie , gdzie mieli okazje przysłuchiwać się najlepszym mówcom w kraju.

Ukoronowaniem projektu miał być turniej debat drużyn z całej Polski w Katowicach. Ze względu na trudną sytuację, spowodowaną pandemią covid – 19 finalne debaty odbyły się online. Wzięły w nich udział drużyny z 16 szkół: Mielca, Piły, Kędzierzyna – Koźle, Olkusza, Tarnowa, Skawiny, Świdnika, Myślenic, Jarocina, Bochni, Dąbrowy Górniczej, Sędziszowa Małopolskiego, Brzeska, Świętochłowic, Wolbromia i Wieliczki. Turniej trwał aż sześć godzin. ZSB reprezentowało czterech uczniów: Daria Mucha, Mateusz Napieracz, Joanna Zielińska i Grzegorz Ulrych.

 Mielecka młodzież udowodniła, że potrafi znakomicie debatować na tematy historyczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Idea debat oksfordzkich jest oparta na chęci toczenia merytorycznych i kulturalnych sporów na argumenty, w których obie strony mają równe prawa i możliwości zaprezentowania swojego stanowiska. Debaty mają rozwiać świadomość wielopłaszczyznowości świata, uczyć krytycznego i kreatywnego podejścia do problemów oraz podnosić jakość i etykę debaty publicznej Polsce.

Realizacja projektu Debat Oksfordzkich w Zespole Szkól Budowlanych w Mielcu była możliwa dzięki zaangażowaniu dyrektora ZSB pana Stanisława Starzyka, który zawsze wspiera różne inicjatywy uczniowskie. Koordynatorkami projektu w ZSB były nauczycielki: Bogumiła Starzyk, Iwona Kopera i Jadwiga Stala – Dudek, które wzięły udział w szkoleniu „Debata Oksfordzka jako narzędzie dydaktyczne”, przeprowadzonym przez pana Krzysztofa Bułę, prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia mówców, dzięki temu mogą wykorzystywać debatę w czasie realizacji zajęć dydaktycznych.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Odpowie za posiadanie narkotyków

Wiadomości Mielec

Mistrzostwa Pierogowe w Górkach [FOTO]

Wiadomości Mielec

ZPiT „Chorzelowiacy” uświetnili swój jubileusz [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa