W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Dębina Szafera rośnie pod Mielcem

Dla upamiętnienia przypadającej 16 listopada 50. rocznicy śmierci prof. Władysława Szafera, leśnicy z Nadleśnictwa Mielec (RDLP w Krośnie) posadzili „Dębinę Szafera” – fragment nowego lasu, który zadedykowali słynnemu przyrodnikowi.

– Zadanie to zainicjowaliśmy wspólnie z Okręgiem Podkarpackim LOP w Rzeszowie, by upamiętnić, że profesor Szafer właśnie na ziemi mieleckiej przed ponad stu laty zaczynał naukowe dociekania, a poznawanie tej części Puszczy Sandomierskiej miało wielki wpływ na przebieg jego pracy zawodowej i społecznej aktywności na niwie ochrony przyrody – mówi Hubert Sobiczewski, nadleśniczy z Mielca. – Pierwsza kępa drzew już rośnie, docelowo będzie to ponad dwa tysiące dębów, sadzenie zakończymy w listopadzie. Tę uprawę w kolejnych latach zobowiązali się pielęgnować sami wykonawcy pomysłu.

Pamięć prof. Szafera i jego związków z okolicami Mielca kultywuje miejscowe nadleśnictwo i Polskie Towarzystwo Leśne, które w kwietniu 2016 r. zorganizowały konferencję pod hasłem „W hołdzie wielkości Szafera”,  jak również wydały obszerną publikację poświęconą słynnemu przyrodnikowi. Żywą pamiątką tamtego wydarzenia jest dąb „Szafer”, rosnący przy nadleśnictwie. 

Imię prof. Władysława Szafera nosi też pobliski rezerwat „Buczyna w Cyrance”.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa