W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Dezynsekcja przeciw kleszczom w przyszłym tygodniu

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, borelioza czy anaplazmoza to tylko część bardzo poważnych chorób, którymi możemy zarazić się od kleszcza.

O wzmożonej aktywności tych niewielkich pajęczaków informowaliśmy niespełna dwa tygodnie temu, jednak ze względu na wiele sygnałów mieszkańców temat kleszczy powraca, jest także stanowisko Prezydenta Miasta Mielca – wkrótce w naszym mieście odbędzie się dezynsekcja przeciw kleszczom.

W ciągu kilku ostatnich dni otrzymałem wiele wiadomości, w których mieszkańcy informowali mnie o wzmożonej aktywności kleszczy. U wielu osób taka sytuacja wzbudza niepokój i w pełni to rozumiem. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, podjąłem decyzję o przeprowadzeniu dezynsekcji przeciw kleszczom kluczowych miejsc na terenie naszego miasta. Będą to oczywiście tereny, w których występowanie kleszczy jest najbardziej prawdopodobne – mówi Prezydent Jacek Wiśniewski.

Wśród miejsc przeznaczonych do dezynsekcji przeciw kleszczom znalazły się głównie parki miejskie oraz tereny zielone. Wytypowanymi miejscami są między innymi błonia oraz Rynek w Rzochowie, bulwary przy ul. Rzecznej, tereny MOSiR przy ul. Solskiego, Górka Cyranowska, Park za Hotelem Polskim, Park przy ul. Kazimierza Wielkiego, a także tereny wokół Pałacyku Oborskich.

Dezynsekcja odbędzie się między 27 a 29 maja w godzinach wieczornych, natomiast konkretny termin uzależniony będzie od sytuacji pogodowej. Podobnie, jak w przypadku odkomarzania, na skuteczność akcji duży wpływ mają warunki meteorologiczne. 

Niezmiennie prosimy wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów w parkach oraz lasach. Warto wybrać odpowiednie ubranie utrudniające pasożytom dostęp do ciała. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie specjalnych preparatów odstraszających kleszcze. Po powrocie należy obejrzeć dokładnie całe ciało. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości