21 sierpnia 2018, 9:39
Slider
Image default
  • Home
  • Informacje
  • Diecezja Tarnowska z największą zaś Mielec najmniejszą frekwencją w kościołach
Informacje

Diecezja Tarnowska z największą zaś Mielec najmniejszą frekwencją w kościołach

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki badań dotyczące 2016 roku. Wynika z nich, że diecezja tarnowska jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem liczby parafii, ma ich 452. Wyprzedza pod tym względem archidiecezję krakowską (448 parafii) i poznańską (412 parafii).

Najwięcej, bo 66,9 procent katolików chodzi do kościoła na niedzielną Mszę św. także w diecezji tarnowskiej. Na drugim miejscu pod tym względem jest diecezja rzeszowska, na trzecim przemyska. Pierwsze miejsce diecezja tarnowska zajmowała w 2016 roku pod względem liczby katolików w porównaniu do liczby mieszkańców.

Wynosi ona 98,8 procent. Nieco mniej ten odsetek wynosi w diecezjach włocławskiej, siedleckiej i łomżyńskiej. W diecezji tarnowskiej blisko 72% wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., a niespełna 30% przyjmuje Komunię Świętą – wynika z najnowszych danych.

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec – Południe. Należą do niego parafie Dobrynin, Kiełków, Książnice, Łączki Brzeskie, Mielec MBNP, Mielec-Rzochów, Mielec Trójcy Przenajświętszej, Przecław i Trześń. Wskaźnik frekwencji w tym dekanacie to ponad 53 procent. Tam także jest najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię Świętą, który wyniósł przeszło 17,5 procent.

Natomiast nadal najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – blisko 93%. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Dużo ludzi chodzi też do kościoła w dekanacie Grybów – ponad 86% i w dekanacie Limanowa – przeszło 85,5 procent.

– To wysokie wskaźniki wyróżniające diecezję tarnowską na tle innych diecezji w Polsce. Nie mogą one nas jednak uśpić. Ilość powinna ciągle przechodzić w jakość. Te wskaźniki są głównie zasługą rodzin – silnych Bogiem, ale także ogromnej gorliwości kapłanów, którzy prowadzą duszpasterstwo, katechizują i ofiarnie pełnią posługę w konfesjonale – dodaje ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.

– Podsumowując, cieszy nas fakt, że podczas liczenia w Kościołach było o 3,5 tys. osób więcej niż w poprzednim roku. Łącznie było to nieco ponad 605 tysięcy wiernych. Jeśli przyjmiemy metodę z poprzedniego liczenia wiernych, daje nam to wzrost o 0,4 procent. Na podobnym poziomie kształtuje się także wzrost liczby osób przyjmujących Komunię Świętą – ocenia dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Po raz pierwszy zmieniono metodę badań, odliczając od liczby osób zobowiązanych do udziału we Mszy św. parafian przebywających na emigracji zarobkowej. Z tego względu tegoroczne statystyki są nieco wyższe niż poprzednie. Najnowsze dane dotyczące wskaźników praktyk religijnych opublikował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę, 15 października ubiegłego roku. Nową metodę badań wskazał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie.

 

Dane według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja