W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Diecezja Tarnowska z największą zaś Mielec najmniejszą frekwencją w kościołach

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki badań dotyczące 2016 roku. Wynika z nich, że diecezja tarnowska jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem liczby parafii, ma ich 452. Wyprzedza pod tym względem archidiecezję krakowską (448 parafii) i poznańską (412 parafii).

Najwięcej, bo 66,9 procent katolików chodzi do kościoła na niedzielną Mszę św. także w diecezji tarnowskiej. Na drugim miejscu pod tym względem jest diecezja rzeszowska, na trzecim przemyska. Pierwsze miejsce diecezja tarnowska zajmowała w 2016 roku pod względem liczby katolików w porównaniu do liczby mieszkańców.

Wynosi ona 98,8 procent. Nieco mniej ten odsetek wynosi w diecezjach włocławskiej, siedleckiej i łomżyńskiej. W diecezji tarnowskiej blisko 72% wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., a niespełna 30% przyjmuje Komunię Świętą – wynika z najnowszych danych.

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec – Południe. Należą do niego parafie Dobrynin, Kiełków, Książnice, Łączki Brzeskie, Mielec MBNP, Mielec-Rzochów, Mielec Trójcy Przenajświętszej, Przecław i Trześń. Wskaźnik frekwencji w tym dekanacie to ponad 53 procent. Tam także jest najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię Świętą, który wyniósł przeszło 17,5 procent.

Natomiast nadal najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – blisko 93%. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Dużo ludzi chodzi też do kościoła w dekanacie Grybów – ponad 86% i w dekanacie Limanowa – przeszło 85,5 procent.

– To wysokie wskaźniki wyróżniające diecezję tarnowską na tle innych diecezji w Polsce. Nie mogą one nas jednak uśpić. Ilość powinna ciągle przechodzić w jakość. Te wskaźniki są głównie zasługą rodzin – silnych Bogiem, ale także ogromnej gorliwości kapłanów, którzy prowadzą duszpasterstwo, katechizują i ofiarnie pełnią posługę w konfesjonale – dodaje ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.

– Podsumowując, cieszy nas fakt, że podczas liczenia w Kościołach było o 3,5 tys. osób więcej niż w poprzednim roku. Łącznie było to nieco ponad 605 tysięcy wiernych. Jeśli przyjmiemy metodę z poprzedniego liczenia wiernych, daje nam to wzrost o 0,4 procent. Na podobnym poziomie kształtuje się także wzrost liczby osób przyjmujących Komunię Świętą – ocenia dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Po raz pierwszy zmieniono metodę badań, odliczając od liczby osób zobowiązanych do udziału we Mszy św. parafian przebywających na emigracji zarobkowej. Z tego względu tegoroczne statystyki są nieco wyższe niż poprzednie. Najnowsze dane dotyczące wskaźników praktyk religijnych opublikował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę, 15 października ubiegłego roku. Nową metodę badań wskazał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie.

 

Dane według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Spędź wakacje z wojskiem

Wiadomości Mielec

Tegoroczne święto Policji w Parku Oborskich [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa