W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty

Dni Radomyśla Wielkiego i Podkarpacki Dzień Wędliniarza

Dni Radomyśla Wielkiego to cykliczna impreza, która odbywa się w połowie wakacji. W założeniu impreza ma na   celu propagować sport, a także dawać okazję mieszkańcom do dobrej zabawy w trakcie koncertów. W pierwszym  dniu   Święta miasta i gminy odbywa się  Ogólnopolski Bieg im. Jacka Kozioła na dystansach 20 km, 10 km, 2 km, 1  km, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

Po tej rywalizacji odbywa się dziecięca spartakiada, w której  najmłodsi rywalizują podczas zawodów sprawnościowych. W trakcie święta Radomyśla Wielkiego nie może też  zabraknąć muzyki, zarówno pierwszego jak i drugiego dnia na scenie występuje wiele zespołów muzycznych, ale    jest też miejsce na zaprezentowanie się lokalnych zespół i wokalistów. Co roku Dni Radomyśla Wielkiego kończy koncert gwiazdy wieczoru, który przyciąga tłumy mieszkańców także z sąsiednich gmin.

Rolniczy charakter okolicy, czyste ekologicznie tereny, różnorodność kulturowa, która pozwoliła jeszcze w latach przedwojennych wypracować niepowtarzalne receptury wędliniarskie – zdynamizowały od lat 90 XX wieku, najważniejszą obecnie w gminie gałąź produkcji przemysłowej, którą jest przetwórstwo mięsa.

Konsumenci zaczęli coraz bardziej doceniać wyjątkową, regionalną jakość wyrobów wędliniarskich. Istniejące na terenie gminy zakłady przetwórstwa mięsnego sprzedają swoje wyroby tak w kraju jak i poza jego granicami. Można więc śmiało nazwać teren gminy Radomyśl Wielki – Zagłębiem Wędliniarskim.

Dla podkreślenia tego faktu, jak też w celach promocyjnych, w połowie lipca 2006 r. odbyła się pierwsza impreza pod nazwą Dzień Wędliniarza. 15 lipca 2007 miała miejsce jej druga edycja, poszerzona o uczestnictwo zakładów mięsnych z całego powiatu mieleckiego. W kolejnych edycjach przedsięwzięcie zaczęło się rozrastać swoim zasięgiem, aż w końcu zyskało miano Podkarpackiego Dnia Wędliniarza.

Jego atrakcyjność wzbogaca możliwość darmowej degustacji promowanych produktów mięsnych, a tym samym wyboru tych najlepszych.

 

 

Zobacz też...