W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Dobra passa Małych Rzeszowiaków

Zespół Pieśni i Tańca „Mali Rzeszowiacy” przez ostatnie trzy tygodnie prezentował się na wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach dziecięcych i młodzieżowych zespołów pieśni i tańca, gdzie stawał w szranki z wieloma znanymi i cenionymi zespołami.

Mali wielcy ,,Rzeszowiacy”

Swoją przygodę z przeglądami i festiwalami zespół zaczął w listopadzie ubiegłego roku na Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Pasikonik” w Mielcu, gdzie otrzymał wyróżnienie i III miejsce. 1 kwietnia Zespół Pieśni i Tańca „Mali Rzeszowiacy” zaprezentował się na deskach sceny Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie.

Po raz siódmy odbył się tam Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca „Garniec 2016”, który jest jednym z największych przeglądów o charakterze ludowym w województwie podkarpackim.

W I kategorii wiekowej swoimi umiejętnościami zachwycały dzieci z przedszkoli, w II – uczniowie szkół podstawowych, natomiast w III – młodzież z gimnazjum i liceum. Mieleccy tancerze wystąpili w III kategorii wiekowej (13-18), prezentując tańce kaszubskie. Jury oceniało dobór repertuaru, opracowanie choreograficzne, dobór muzyki, technikę wykonania, dobór i estetykę kostiumów oraz ogólny wyraz artystyczny.

W wyżej wymienionej kategorii wiekowej wystąpiło wiele znanych i utytułowanych zespołów, m. in: ZPiT „Racławice”, ZPiT „Rochy”, ZPiT „Chorzelowiacy”, ZPiT „Nosowianki”, ZPiT „Młodzi Tyczyniacy”, ZPiT „Lesiaki”.

Nasz zespół zachwycił  jury techniką, wyrazem artystycznym, pięknymi strojami oraz dynamiką i znalazł się na III miejscu. Dodajmy, że mielczanie byli najmłodsi w tej kategorii Trzeci stopień podium to wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla tancerzy, którzy dopiero od półtora roku poznają piękno tańców polskich.

Tydzień później, 10 kwietnia zespół udał się do Dębicy na VIII Podkarpacki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf”, gdzie wystąpił w najstarszej kategorii wiekowej, prezentując tańce kaszubskie oraz wielkopolskie.

Na scenie swoje umiejętności pokazały takie zespoły jak: ZPiT „Racławice”, ZPiT „Chorzelowiacy”, ZPiT „Pułanie”, ZL „Wolanie”, „Mali Lipniczanie”, ZTL „Bandanki”, ZPiT „Hanka” oraz ZPiT „Wolanie”. Poziom konkursu przerósł oczekiwania organizatorów. Jury miało niezwykle trudne zadanie. Po dłuższej chwili ogłosiło werdykt.

Wyróżnienia otrzymały zespoły ZPiT „Racławice”, ZPiT „Chorzelowiacy”, ZL „Wolanie”, ZPiT „Wolanie”, trzecie miejsce otrzymali „Mali Lipniczanie”, drugie ZTL „Bandanki” oraz ZPiT „Hanka”, natomiast w całym konkursie triumfowali ZPiT „Pułanie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mali Rzeszowiacy”.

Było to ogromne osiągnięcie tak młodego zespołu, który niesiony dobrą passą postanowił kontynuować podbój polskich scen.

16 kwietnia Zespół Pieśni i Tańca „Mali Rzeszowiacy” zawitał w Katowicach na II Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym. W eliminacjach zespół zatańczył tańce wielkopolskie. Po chwilach niepewności tancerze dowiedzieli się, iż zostali zakwalifikowani do koncertu galowego, po którym nastąpiło ogłoszenie wyników. Zespół znalazł się w doborowym towarzystwie.

Na deskach zachwycały bowiem zespoły z całej Polski, m. in. ZPiT „Małe Słowianki” oraz ZPiT „Lublin” grupa „Lubliniacy”. Okazało się, że i tym razem zespół został wysoko oceniony i otrzymał III miejsce. W doskonałych nastrojach tancerze wracali do Mielca.

Teraz chwila wytchnienia, bowiem przed zespołem jeszcze kilka przeglądów i festiwali, na których mają nadzieję podtrzymać tak udaną passę.

Choreografem zespołu jest Mariusz Bożek. Tancerzom towarzyszyła  kapela pod kierownictwem Konrada Wiecha.

 

IMAG1050

 

IMAG1065

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa