W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Dofinansowania na wymianę kotłów węglowych na piec gazowy

Od stycznia br. Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami wraz ze Strażą Miejską, przeprowadzają kontrolę w zakresie eksploatacji urządzeń grzewczych na terenie miasta Mielca.

Do chwili obecnej przeprowadzono 50 kontroli z czego 13 wykazało, że skontrolowane kotły podlegają obowiązkowej wymianie do końca 2021 r. Kontrole te mają charakter głównie informacyjny, jednak zdarzają się przypadki spalania niedozwolonych materiałów porozbiórkowych lub odpadów komunalnych. W takim wypadku Straż Miejska zmuszona jest nałożyć mandat. W uzasadnionym przypadku SM może jedynie pouczyć mieszkańca, który np. nieświadomie do rozpalania w piecu używa kolorowych gazetek reklamowych czy odpadów zielonych jak zrębki ze świerka wraz z igliwiem. Materiały te zawierają szkodliwe substancje i powodują wydobywanie się metali ciężkich oraz szkodliwego rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Na każdy piec którego czas eksploatacji wynosi pow. 10 lat naklejana jest odpowiednia naklejka, która informuje o finalnym terminie wymiany kotła. Młodsze kotły których czas eksploatacji wynosi od 5-10 lat otrzymują naklejki z terminem do 31 grudnia 2023 r. Podczas kontroli mieszkańcy otrzymują również ulotki informacyjne o możliwościach dotacji do wymiany źródeł ogrzewania. Kontrole potrwają do końca kwietnia 2021 r.

Przypominamy że w związku z Uchwałą Antysmogową dla strefy podkarpackiej oraz na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego:

  • 334. Prawo Ochrony Środowiska [Brak przestrzegania ograniczeń, nakazów lub zakazów określonych w uchwale antysmogowej]

Kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny.

Drodzy mieszkańcy! Skorzystajcie z gminnego dofinansowania i wymieńcie kocioł węglowy na piec gazowy! Dbanie o nasze środowisko, to nasza wspólna sprawa!

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dachowanie bmw w Padwi Narodowej

Wiadomości Mielec

Cztery pory roku w gminie Mielec – konkurs fotograficzny [FOTO]

Wiadomości Mielec

Kolejne zwycięstwo Czeczeńców. Handball Stal Mielec – AZS Biała Podlaska 33:27 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa