W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Materiały video

Dożynkowe podziękowanie w Podborzu [FOTO]

Tegoroczne Dożynki Gminy Radomyśl Wielki odbyły się w niedzielę (27 sierpnia) w Podborzu.

Rolnicze święto w radomyskiej gminie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Świętą, podczas której ks. Wiesław Nowak, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja Bpa w Zgórsku, mówił o rolniczym trudzie i o szacunku do chleba. – Dzięki Bogu żadne dziecko w naszym kraju nie prosi już daremnie o chleb. Niestety Ziemia nie jest wolna od problemu braku pożywienia.

Uczmy nasze dzieci szacunku do tego Bożego daru, nie wyrzucajmy go do kosza.
Na ten chleb rolnicy pracują w pocie czoła, może lżej niż dawniej, ale często bez satysfakcji, bo ich praca jest niedowartościowana. Bywa, że spotyka się z niezrozumieniem. Niech towarzystwo Bożej łaski będzie z nami w codziennej pracy i w trudzie na roli oraz w wędrówce po wieczną nagrodę – mówił w homilii proboszcz ze Zgórska. Po nabożeństwie miała miejsce procesja z wieńcami wokół kościoła.

Powrót po latach
Po przejeździe na stadion w Podborzu odbyła się dalsza część uroczystości. Burmistrz Józef Rybiński przypomniał, że dożynki gminne wróciły do tej miejscowości po 16 latach. Od tego czasu wieś znacznie się zmieniła. Także dzięki działalności samorządu gminnego. – W ostatnich latach w Podborzu prowadzimy duże inwestycje. Obecnie na ukończeniu jest kanalizacja. Wybudowany został nowy plac zabaw i siłownia zewnętrza przy szkole, są inwestycje drogowe, będzie budowany chodnik. Także mieszkańcy dbają o swoje posesje. Przed Podborzem duża szansa w postaci zagospodarowania terenów przemysłowych na pograniczu z gminą Wadowice Górne – mówił włodarz.
Na scenie odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu podborzan, podczas którego starostowie Kazimierz Żala i Jolanta Midura wręczyli chleb gospodarzowi dożynek Janowi Miękosiowi.

Gminny przegląd wieńców
Barwny korowód złożony z 28 wieńców, które uwili reprezentanci wszystkich 13 miejscowości wchodzących w skład gminy, zaprezentował się przed zgromadzoną publicznością. Nie obyło się bez tradycyjnych przyśpiewek podczas prezentacji wieńców. Artystyczne rękodzieła wieńcowych wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Wieńców Dożynkowych. Tradycyjnie było co podziwiać. Komisja konkursowa przyznała nagrody pierwszej kategorii w wysokości 500 złotych i drugiej w wysokości 400 złotych. Dodatkowo pięć najbardziej okazałych wieńców nagrodzili gospodarze dożynek. Jakie wieńce przygotowały wieńcowe można zobaczyć na: https://youtu.be/fsd6-4UBhrE. – Dziękuję za przygotowanie tych wspaniałych wieńców i zachęcanie do ich wicia młodzieży, a przez to przekazywanie tradycji młodemu pokoleniu – powiedział burmistrz Rybiński.

Taneczna zabawa
Po prezentacji przybyli na dożynki, które zorganizowali sołtys Kazimierz Dudek i Rada Sołecka Podborza, SCKiB i Burmistrz Radomyśla Wielkiego mogli potańczyć przy muzyce Kapeli Podwórkowej z Piotrkowa Trybunalskiego i zespołu Paradox.

 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=fsd6-4UBhrE&w=925&h=520]

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa