16 września 2019 (poniedziałek) - 23:22
Dwa mieleckie puchary
Dwa mieleckie puchary
Dwa mieleckie puchary
Informacje Kultura i nauka

Dwa mieleckie puchary

W dniach 29-31 maja br. na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim k. Krakowa odbyły się Zawody Pucharu Świata i Pucharu Polski w Modelarstwie Kosmicznym.

Mieleccy modelarze przywieźli z tej imprezy dwa bardzo dobre wyniki, kolejny raz udowadniając wysoki poziom swoich umiejętności lotniczych.

 

Dwa mieleckie puchary
W zawodach brali udział mieleccy modelarze uczestniczący w warsztatach zorganizowanych w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Startowali oni w dwóch konkurencjach: S8D i S8E/P (rakietoplanów zdalnie sterowanych) oraz S7 (makiet w określonej skali). Pierwsza polega na wykonaniu kilku lotów zdalnie sterowanym modelem szybowca wynoszonego silnikiem rakietowym, a druga na locie modelem rakiety, zaś przy ocenie brane są pod uwagę jakość wykonania modelu i płynność lotu wraz dodatkowymi efektami w postaci np. odrzucanych stopniowo członów wyposażonych we własne silniki lub imitacje sond kosmicznych.
W kategorii S7 instruktor modelarstwa Grzegorz Goryczka z MAUT „Leonardo” zajął 3. miejsce w kategorii seniorów, zaś jego podopieczny Andrzej Rusinowski (uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu) stanął na najwyższym stopniu podium wśród juniorów. Startowali oni modelami rakiet „Meteor”, które prawie pół wieku temu produkowano w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu. Warto dodać, że tak dobre wyniki osiągnęli mimo problemów technicznych (silnik rakiety „Meteor-2” Goryczki eksplodował w momencie pierwszego startu), co dodatkowo dobrze świadczy o poziomie umiejętności mielczan.
Starty mieleckich modelarzy w kategorii S8E/P również były bardzo udane- Andrzej Rusinowski zakwalifikował się do finału. W kategorii rakietoplanów był to drugi tak dobry występ podczas zawodów Pucharu Świata obok sukcesu Bartosza Kaźmierskiego, który pod koniec września ub. roku wygrał zawody Pucharu Świata „Tatry Cup” w Nowym Targu.
Oprócz instruktora Grzegorza Goryczki i Andrzeja Rusinowskiego w skład mieleckiej drużyny weszli: Wojciech Koszelski (SP 2 w Mielcu), Eryk Halaburda (Gimnazjum nr 2 w Mielcu), Bartosz Kaźmierski (II LO w Mielcu), Sebastian Strycharz (ZSOiZ w Gromniku) oraz Mateusz Skop.
Michał Krawiec
fot. Tomasz Kaźmierski

 

Dwa mieleckie puchary
Dwa mieleckie puchary
Dwa mieleckie puchary

Zobacz też...

Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości