21 sierpnia 2018, 20:29
Slider
Image default
Informacje Kultura i nauka

Dwa mieleckie puchary

W dniach 29-31 maja br. na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim k. Krakowa odbyły się Zawody Pucharu Świata i Pucharu Polski w Modelarstwie Kosmicznym.

Mieleccy modelarze przywieźli z tej imprezy dwa bardzo dobre wyniki, kolejny raz udowadniając wysoki poziom swoich umiejętności lotniczych.

 

10299154_1599971723591467_5371462730241665736_n
W zawodach brali udział mieleccy modelarze uczestniczący w warsztatach zorganizowanych w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Startowali oni w dwóch konkurencjach: S8D i S8E/P (rakietoplanów zdalnie sterowanych) oraz S7 (makiet w określonej skali). Pierwsza polega na wykonaniu kilku lotów zdalnie sterowanym modelem szybowca wynoszonego silnikiem rakietowym, a druga na locie modelem rakiety, zaś przy ocenie brane są pod uwagę jakość wykonania modelu i płynność lotu wraz dodatkowymi efektami w postaci np. odrzucanych stopniowo członów wyposażonych we własne silniki lub imitacje sond kosmicznych.
W kategorii S7 instruktor modelarstwa Grzegorz Goryczka z MAUT „Leonardo” zajął 3. miejsce w kategorii seniorów, zaś jego podopieczny Andrzej Rusinowski (uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu) stanął na najwyższym stopniu podium wśród juniorów. Startowali oni modelami rakiet „Meteor”, które prawie pół wieku temu produkowano w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu. Warto dodać, że tak dobre wyniki osiągnęli mimo problemów technicznych (silnik rakiety „Meteor-2” Goryczki eksplodował w momencie pierwszego startu), co dodatkowo dobrze świadczy o poziomie umiejętności mielczan.
Starty mieleckich modelarzy w kategorii S8E/P również były bardzo udane- Andrzej Rusinowski zakwalifikował się do finału. W kategorii rakietoplanów był to drugi tak dobry występ podczas zawodów Pucharu Świata obok sukcesu Bartosza Kaźmierskiego, który pod koniec września ub. roku wygrał zawody Pucharu Świata „Tatry Cup” w Nowym Targu.
Oprócz instruktora Grzegorza Goryczki i Andrzeja Rusinowskiego w skład mieleckiej drużyny weszli: Wojciech Koszelski (SP 2 w Mielcu), Eryk Halaburda (Gimnazjum nr 2 w Mielcu), Bartosz Kaźmierski (II LO w Mielcu), Sebastian Strycharz (ZSOiZ w Gromniku) oraz Mateusz Skop.
Michał Krawiec
fot. Tomasz Kaźmierski

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja