Właśnie ukazał się pierwszy numer mieleckiego rocznika literackiego „Dygresje”, który zawiera wyłącznie twórczość literacką.

Na dwustu pięćdziesiąt czterech stronach prezentuje swą twórczość trzydziestu trzech twórców, z czego siedmiu stanowią prozaicy, a trzech zaprzyjaźnieni krytycy. Pozostali to poeci Mieleckiego Towarzystwa Literackiego.

Na stronach rocznika znajdziemy sto osiemdziesiąt sześć zdjęć aż pięciu autorów i dwadzieścia jeden grafik, z czego grafika na stronie tytułowej jest autorstwa Grzegorza Cebuli, pozostałe grafiki w tekście pochodzą od Stana Bigdy.

W tekście znajdziemy zarówno poezję dwudziestu trzech autorów, krótkie formy satyryczne czterech twórców, prozę siedmiu literatów, felietony Andrzeja Talarka i krytykę literacką – dziewięć artykułów dotyczących mieleckich twórców. Wspomniany numer zawiera ponadto dziewięć artykułów literacko-kulturalnych – z czego trzy dotyczą zmarłych w ciągu minionego roku osobowości związanych z mieleckim środowiskiem literackim.

Do tekstów poświęconych zmarłym poetom Januszowi Kapuścińskiemu i Mieczysławowi Działowskiemu są dołączone niepublikowane wiersze obydwu twórców.

Wydawcą „Dygresji” jest MTL, drukujące regularnie nowe tomiki poezji mieleckich poetów, ze szczególnym uwzględnieniem młodych twórców, którzy w ten sposób zyskują szansę startu w konkursach literackich – w oparciu o swoje opublikowane dzieła.

Na łamach rocznika debiutuje dwóch prozaików i jedna poetka. Redakcją i składem książki zajął się prezes MTL Zbigniew Michalski. Drukiem książki zajmie się jedna ze znanych krakowskich drukarni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Slider

Slider
Slider
Slider