W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Działania bobrów nabierają na sile. Ścięte drzewa, tamy, zwierzyna na drodze [FOTO]

Ścięte drzewa, zalane leśne drogi, rozjechane zwierzęta – to efekt coraz liczniejszej populacji bobra europejskiego w naszych lasach. Mimo planowanego odstrzału 240 sztuk w ciągu 3 lat myśliwi na terenie naszego powiatu w poprzednim sezonie odstrzelili tylko 5 sztuk.

Ten gatunek podlega ochronie w większości krajów europejskich. W Polsce gatunek znalazł się dodatkowo na liście zwierząt które mogą być pozyskane przez odstrzał z broni myśliwskiej lub chwytanie w pułapki żywołowne – w okresie od dnia 1 października do dnia 15 marca.

– Bobry znów ścinają drzewa, zaczęły nawet niszczyć te owocowe w prywatnych sadach nieopodal lasu. Sytuacja powtarza się cyklicznie, a zwierzęta będące pod ochroną są bezkarne. Osobom poszkodowanym nie pozostaje więc nic innego jak dokarmiać wilki, które ostatnio pojawiają się coraz częściej w lasach powiatu mieleckiego, a są ich naturalnym wrogiem – pisze półżartem jeden z poszkodowanych rolników. Ma rację – naturalnymi wrogami bobra są m.in wilki, rysie, niedźwiedzie, rosomaki i lisy. Zdarzają się przypadki zabicia małych bobrów przez wydry, norki, duże ryby drapieżne (na przykład przez szczupaka) oraz ptaki drapieżne. Wrogami bobrów są też wałęsające się psy, ale największym pozostaje człowiek.

Na świecie jedynie nieliczne gatunki, w tym człowiek i bóbr, potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. W warunkach postępującego przekształcania środowiska przyrodniczego często zachodzi konflikt między nimi. Jednak o ile działalność człowieka bardzo rzadko jest korzystna dla przyrody, o tyle działalność bobrów może przywracać korzystne stosunki wodne, utrzymywać i zwiększać różnorodność biologiczną, ograniczać erozję, zwiększać tempo samooczyszczania się wód, nie jest to jednak regułą.

Bobry potrafią ścinać drzewa w sposób bardzo sprawny. Robią to, by uzyskać dostęp do delikatnych gałęzi, które mają cienką korę i mają wysoką wartość energetyczną. Równocześnie zdobywają gałęzie, które będą materiałem do wznoszenia budowli. Bobry potrafią ściąć nawet bardzo grube drzewa – o średnicy do 1 metra

 

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości