W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Działania profilaktyczne mieleckich policjantów [FOTO]

Mieleccy policjanci przez cały rok prowadzą działalność profilaktyczną. Biorą udział w spotkaniach profilaktycznych, mających na celu bezpieczeństwo mieszkańców powiatu mieleckiego, które odbywają się w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych, jak również organizowane są przez różne instytucje.

Głównym celem przeprowadzanych prelekcji jest omówienie odpowiedzialności prawnej osób nieletnich za przejawy demoralizacji i popełniane czyny karalne, w świetle Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji osób nieletnich.

Realizując założenia programu profilaktycznego pn. „Cyberbezpieczni”, policjanci z mieleckiej jednostki odbyli szereg spotkań z dziećmi i młodzieżą w szkołach, a także z ich opiekunami, aby rozmawiać na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Podczas prelekcji mł. asp. Ewelina Ziemba – profilaktyk społeczny Komendy Powiatowej Policji w Mielcu – skupiła się na przedstawieniu cyberzagrożeń oraz sposobów ich unikania. Omówiła także pojęcie „Cyberprzemocy” oraz czym jest „Stalking” oraz „Znieważanie”, odwołując się do umieszczania i publikowania zdjęć w sieci bez czyjejś zgody i konsekwencji z tym związanych. Policjantka poinformowała uczniów o odpowiedzialności prawnej oraz o algorytmie postępowania w przypadku styczności ze sprawcą, jak też ofiarą cyberprzemocy.

W licznych spotkaniach, w szkołach na terenie powiatu mieleckiego, brali udział również dzielnicowi, którzy wspólnie z profilaktykiem społecznym, przekazywali ulotki z informacjami, gdzie osoby dotknięte cyberprzemocą mogą szukać pomocy. Podczas wizyt przedstawiano filmy edukacyjne obrazujące zagadnienia internetowego „hejtu”, czy niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym i nieostrożnym korzystaniem z Internetu. Wizyty w szkołach cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy aktywnie brali udział w spotkaniach z funkcjonariuszami, zadając niezliczoną ilość pytań policjantom. Opiekunom zaś uświadomiono, że uczniowie, wśród których dochodzi do agresji elektronicznej, często nie zdają sobie sprawy z negatywnych konsekwencji swojego zachowania. Dlatego tak ważna jest rozmowa na temat odpowiedzialności prawnej oraz postępowaniu w przypadku styczności ze sprawcą, jak też ofiarą cyberprzemocy.

Wyjątkowe spotkanie odbyło się także z uczniami Szkoły Podstawowej w miejscowości Jamy, z udziałem przewodnika psa służbowego asp. szt. Radosława Niziołka, który opowiedział uczestnikom o pracy z psem oraz zaprezentował jego niezwykłe umiejętności. Zorganizowany został pokaz, podczas którego uczniowie klasy VII i VIII mogli założyć alko-gogle, czyli urządzenie, które zniekształca postrzeganie rzeczywistego położenia widzianych przedmiotów, by zobaczyć, jak zmienia się percepcja po spożyciu alkoholu. Zaprezentowano uczniom na torze przeszkód, jak człowiek zachowuje się i widzi w stanie nietrzeźwości. Ponadto w ramach Powiatowego Programu Profilaktycznego „Seniorzy i dzieci w drodze do bezpieczeństwa”, profilaktyk społeczny omówił zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzania w formie ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby dorosłej oraz pozycji bocznej bezpiecznej.

8 marca z okazji Dnia Kobiet, w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Górkach, z inicjatywy Tadeusza Półgrabiego – Sekretarza Stowarzyszenia „Pasjonat” w Górkach i Dyrektor NSP w Górkach Moniki Borowiec, odbyło się wyjątkowe wydarzenie pt. ,,Jesteś bezpieczna”- skierowane głównie do zaproszonych kobiet. Zaproszeni na spotkanie mieleccy policjanci z profilaktyki społecznej – mł. asp. Ewelina Ziemba wspólnie z dzielnicowymi Rewiru Dzielnicowych w Borowej – st. asp. Damianem Gudz oraz asp. Adamem Krzyżek, mieli możliwość przeprowadzenia pogadanki edukacyjno-informacyjnej na temat mobbingu, stalkingu oraz przemocy domowej, które mogą dotyczyć każdej kobiety w życiu codziennym. Głównym celem spotkania było przekazanie tego, jakie formy przybiera przemoc, jakie niesie konsekwencje, a także jak pomóc kobietom, które są dotknięte przemocą. Policjanci wskazali, gdzie należy szukać pomocy, omówili na czym w praktyce polega walka z przemocą w rodzinie, a także wskazali, jak realizowana jest procedura „Niebieskiej Karty”. Podczas prowadzonych dyskusji, obecni na sali mundurowi odpowiadali na zadawane pytania, wskazali gdzie należy szukać pomocy, a także w bardzo praktyczny i ciekawy sposób dzielili się swoimi doświadczeniami na temat tego, na czym polega walka z przemocą w rodzinie. Policjanci zaprezentowali materiały i filmy profilaktyczne dotyczące problematyki przemocy wobec kobiet oraz rozdawali ulotki zawierające informacje na temat kanałów komunikacji dla obywateli, które wspierają działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Zaproszone na to niecodzienne wydarzenie kobiety dowiedziały się również, jak skutecznie radzić sobie z napastnikiem m.in. na ulicy. Pokazowe szkolenie z zakresu samoobrony przeprowadził wielokrotny mistrz Europy i Świata, medalista oraz aktywny zawodnik BJJ – Łukasz Leś wraz z trenującymi na co dzień w Sukata Team: Agatą KowalskąPiotrem Starodajem oraz Jakubem Blicharczykiem. Kolejno druh Marek Czerw z KSRG Jaślany przekazał wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Bezpłatne badania mammograficzne. Zbadaj się i zyskaj spokój !

Wiadomości Mielec

Szkoły przyjazne utalentowanym uczniom

Wiadomości Mielec

Zmiany w składzie kadry PGE FKS Stal Mielec [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa