„ Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy..”
Stefan Żeromski
W dniu 26 kwietnia 2016r. w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu (popularny Elektryk), miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W szkole zorganizowano Dzień Poezji Regionalnej w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością twórcy, zrzeszeni w Grupie Literackiej „Słowo”, działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu. Byli to: Aleksandra Piguła, Zbigniew Michalski – prezes i animator Grupy, a także Jan Robak, któremu towarzyszyła wokalistka Klaudia Litwin –uczennica Gimnazjum nr 2.
W tym szczególnym święcie wziął też udział Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego – Andrzej Bryła oraz Dyrektor ZS –Zbigniew Witek. Gościnnie przybyli również uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Mielcu wraz z opiekunami.
Światowy Dzień Poezji obchodzony jest, co roku 21 marca. Święto ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1998r., a uroczystości z nim związane trwają ok.100 dni. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania o poezji na całym świecie.
W deklaracji UNESCO czytamy, iż dzień ten „ma dać impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. W Polsce obchodzony jest od 2000 r. W roku bieżącym obchodzimy go zatem po raz 16.
W Elektryku obchody Światowego Dnia Poezji połączono z organizacją Dnia Poezji Regionalnej, po to, aby przybliżyć uczniom twórczość poetów „naszej małej Ojczyzny”.
Program uroczystości był bogaty i został opracowany przez główne organizatorki imprezy – polonistki: Lucynę Maryniak i Halinę Bednarz.
Na początku głos zabrała Lucyna Maryniak, która przedstawiła zebranym sylwetki twórców z Grupy Literackiej „Słowo”, a także wygłosiła krótki referat na temat Światowego Dnia Poezji. Następnie młodzież z ZS przedstawiła referaty, tematycznie związane z ideą spotkania.
Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie poetów mieleckich, którzy podzielili się swoimi refleksjami na temat inspiracji i procesu tworzenia. Twórcy zachęcali uczniów do pisania i apelowali o to, by nie chowali swych wierszy „do szuflady”. Zebrana w auli publiczność miała też okazję wysłuchać utworów w wykonaniu autorów, a także ich muzyczne wersje w wykonaniu wokalistki Klaudii Litwin.
W dalszej części spotkania, w montażu słowno-muzycznym „Nasza mała Ojczyzna” zaprezentowała się młodzież ZS. Byli to uczniowie klasy 2C: Magdalena Łyczak, Sylwia Gwóźdź, Klaudia Korczak, z kl. 1A:
Weronika Kizior, z kl. 1E: Laura Leśniak i Dominika Twaróg, z kl. 2E: Anna Gałda, z kl. 1C: Karol Żelazko i Krystian Mikrut. Ze specjalnym recitalem wystąpili: Sylwester Kukułka z kl. 1C na akordeonie oraz Szymon Drzymała z kl. 1B na klarnecie.
Święto poezji w Elektryku zakończył Konkurs Poezji Regionalnej, który zorganizowały i przeprowadziły: Anna Bajor i Dorota Targosz.
W konkursie wzięło udział 10 uczestników, a jury w składzie: Andrzej Bryła, Aleksandra Piguła, Zbigniew Michalski, Jan Robak, Zbigniew Witek i Dorota Targosz przyznało następujące nagrody:
I miejsce: Żaneta Skoczylas z kl. 1E, II miejsce: Kinga Adamczyk z kl. 3A, III miejsce: Anna Gałda z kl.2E. Poza tym Wyróżnienia otrzymali: Barbara Kilian, Edyta Dudzik, Mateusz Guła, Wiktoria Januszewska, Małgorzata Mroczek – uczniowie kl. 2E, Justyna Mędrek z kl. 1D i Katarzyna Mazur z kl. 3A.
W przerwie konkursu wszystkich zebranych zaskoczył swoim wystąpieniem Dyrektor szkoły- Zbigniew Witek, który zaprezentował spontanicznie i z pamięci wiersz pt.:„Ojczyzna”, wzbudzając tym samym aplauz publiczności.
Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Aleksandra Piguła dodatkowo wręczyła nagrodzonym uczniom tomiki poezji z osobistą dedykacją.
Oprawę plastyczną uroczystości wykonała klasa IM pod opieką Doroty Targosz. Prezentację o najpiękniejszych miejscach ziemi mieleckiej przygotowała Iwona Żola.
O nagłośnienie zadbali uczniowie kl. 2B: Czachor Kamil, Stola Bartłomiej i Małek Krystian pod opieką Roberta Gancarczyka.
Spotkanie z poezją regionalną spotkało się z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony młodzieży i nauczycieli jak i twórców. Jest więc szansa, że w przyszłości uda się je powtórzyć.