W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Informacje Inne i charytatywne Kultura i nauka Materiały video

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych [FOTO, VIDEO]

5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Pragnęliśmy, aby podczas koncertu jeszcze głośniej wybrzmiało, że osoby niepełnosprawne to pełnoprawni obywatele, serdeczni przyjaciele, oddani małżonkowie i kompetentni pracownicy.

Niestety, nie jest to takie oczywiste dalej…Wstępując do stowarzyszenia, usłyszałam anegdotę, kiedy osoby poruszające się na wózkach spotkały się na kawę w pobliskiej kawiarni. Jeden z przechodniów z pogardą krzyknął: Co tu robią ci połamańcy, powinniście siedzieć w domu!

Jako przedstawiciel Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnościami w Mielcu Tacy Sami mam zaszczyt powitać państwa na koncercie z okazji inauguracji naszej działalności, działalności lokalnej, ale również wykraczającej poza gminę Mielec.

Stowarzyszenie zostało założone w listopadzie 2023 roku i w niecałe pół roku możemy cieszyć się tak pięknym i doniosłym wydarzeniem.

Jestem wdzięczna i zarazem podekscytowana, bo na zaproszenie z entuzjazmem odpowiedziało ponad 80 osób w tym władze.

A teraz kilka słów o Stowarzyszeniu.

“Od 2022 roku spotykamy się na kawę w coraz większym gronie wymieniając smutki i radości dnia codziennego. Tak zrodził się pomysł, by zrzeszać lokalnie osoby z niepełnosprawnościami, wspierać się i uświadamiać, że jesteśmy znaczącą częścią społeczności, a ponadto nikt nie wie, kiedy będzie jedną z osób niepełnosprawnych- mówi Pomysłodawczyni Stowarzyszenia Urszula Hebda.

Tak też było ze mną. Miałam okres, że całe dnie wypełniały mi nużąca rehabilitacja i praca. Tego jednego dnia miałam spotkanie z siostrami u Kevina i tam poznałam cześć ekipy. Zaproponowali żebym wpadła na kolejne spotkanie i tak już zostało.

Osoby z niepełnosprawnościami napotykają trudności codziennie, ale mają takie same potrzeby jak każdy człowiek. Potrzeby godnego życia, przynależności, samorealizacji i bliskości. Pragniemy, aby nasze stowarzyszenie było miejscem, gdzie każda osoba z trudnościami zdrowotnymi i życiowymi znajdzie pomoc, realne wsparcie oraz dobre słowo.

Dlatego chcemy organizować:

cotygodniowe spotkania integracyjne, gdzie można poznać wspaniałych ludzi z otwartym sercem,

Organizujemy wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami wraz z profesjonalnymi opiekunami medycznymi,

wykłady edukacyjno-motywacyjne, dzięki którym można otrzymać wiedzę i wsparcie jak nie poddać się chorobie,

warsztaty o tym, jak pozyskiwać pomoc finansową i materialną ze środków PFRON, OPP, fundacji oraz innych instytucji wspierających OzN.

Obecnie naszym szczególnym celem jest zebrać fundusze, aby pojechać na wycieczkę z opiekunami medycznymi i zwiedzić podkarpackie zabytki. Jednak koszty autobusu dostosowanego, który mieści tylko 3 osoby na wózkach inwalidzkich są barierą by spełnić to marzenie, marzenie osób, które często nigdy nie były poza miastem. Dlatego po koncercie można było wesprzeć naszą zbiórkę pod tytułem Asystuj w podróży. Goście chętnie i licznie przekazywali darowizny do puszek a w zamian mogli zdobyć kubeczki i breloczki od naszych wspaniałych sponsorów.

Katarzyna Starzec

Prezes Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnościami w Mielcu – „Tacy Sami

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Przez 9 lat był na wszystkich lekcjach w szkole

Wiadomości Mielec

Mielecka ortopedia poszerza ofertę [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Jechał motocyklem pod prąd. Miał ponad 2 promile

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa