W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie

Dzień Wolnej Sztuki w SCK i „Kulturniku” [FOTO]

Blisko 900 osób wzięło udział w wystawie prac Zdzisława Beksińskiego, która odbyła się w ramach Dniu Wolnej Sztuki. Wystawa trwała tylko dwa dni (27 i 28 kwietnia) w Centrum Wystawienniczym Domu Kultury SCK.

Dzień Wolnej Sztuki to projekt, którego celem jest promocja sztuki, a jego przesłaniem jest „powolne” smakowania sztuki. Nasza instytucja po raz pierwszy dołączyła do grona miast, które biorą udział w projekcie. Do artystycznej degustacji wybraliśmy niezwykłe dzieła: grafiki, fotografie i fotomontaże Zdzisława Beksińskiego, malarza i grafika, którego sztuka jest od wielu lat obecna w galeriach na świecie. Beksiński, zarówno jego sztuka, jak i dramatyczne życie, w ostatnich latach stał się podmiotem zainteresowania pisarzy, dziennikarzy i twórców kina, co zaowocowało wzrostem zainteresowania artystą i zyskało mu niezwykłą popularność w naszym kraju. Beksiński stał się legendą, co tłumaczy tak duże zainteresowanie wystawą jego dzieł w Centrum Wystawienniczego Domu Kultury SCK. Z przyjemnością odnotowaliśmy także, że wystawa artysty ściągnęła sporą grupę osób także z ościennych miast: z Tarnobrzega, Dębicy, Tarnowa.

Zdzisław Beksiński był miłośnikiem nowoczesnych technologii, na jego wystawie nie zabrakło więc pokazów VR (świat złożony z elementów obrazów Beksińskiego w technice 3D, który – także dzięki niezwykłej oprawie muzycznej – daje widzowi złudzenie bycia w środku ruchomego obrazu), które cieszyły się zainteresowaniem mielczan, czy też video mappingu (specyficznego oświetlania obrazu, które sprawia, że dzieło zmienia się, gdy oświetlane są lub zacieniane kolejne jego fragmenty).

Wiele osób skorzystała także z pokazu filmu o życiu artystycznym i prywatnym Beksińskiego, który udostępniliśmy w sali nr 1 DK SCK.

Do projektu Dzień Wolnej Sztuki przyłączył się także „Kulturnik” – filia Domu Kultury na os. Lotników. Tam uczestnicy zajęć plastycznych wykonali land artową, miejską instalację artystyczną „Uwolnij kolor”. Instalacja znajduje się przy deptaku na ul. Tańskiego 3, można ją podziwiać do 8 maja.  

Starsza grupa plastyczna wykonała film animowany inspirowany dziełem mieleckiego artysty Józefa Jana Krużla  ze zbiorów Muzeum Regionalnego „Pałacyk Oborskich”. Film jest próbą interpretacji dzieła oczami młodych artystów. Projekcja filmu odbyła się podczas Dnia Wolnej Sztuki o godz. 12 w Pałacyku. Oprócz filmu uczestnicy wydarzenia mieli okazję po raz pierwszy obejrzeć oryginalny obraz z 1989 roku. Dziękujemy uczestnikom warsztatów plastycznych za udział w projekcie.


e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

III Gala ‘Master of English’ w Sali Królewskiej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Spektakl teatru „Magia” na scenie SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Relikwie rodziny Ulmów w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa