W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Dziesięcioletnie kotły węglowe muszą zostać wymienione na ekologiczne źródła ogrzewania

Mieszkańcy korzystający z kotłów węglowych służących do ogrzewania budynku, których czas eksploatacji jest dłuższy niż 10 lat od daty zakupu, muszą je wymienić do 31 grudnia 2021 roku.

Uchwała antysmogowa  dla  obszaru  województwa podkarpackiego reguluje ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych.

Kotły węglowe zakupione przed wejściem w życie uchwały antysmogowej muszą zostać wymienione na ekologiczne źródła ogrzewania zgodnie z poniższymi terminami:

  • Kotły których czas eksploatacji jest wyższy niż 10 lat

– muszą zostać wymienione – do 31 grudnia 2021 r.

  • Kotły których czas eksploatacji wynosi od 5 do 10 lat

– muszą zostać wymienione – do 31 grudnia 2023 r.

  • Kotły których czas eksploatacji jest krótszy niż 5 lat

– muszą zostać wymienione – do 31 grudnia 2025 r.

  • Kotły posiadające klasę 3 oraz 4

– muszą być wymienione – do 31 grudnia 2027 r.

Przypominamy, że od 18 stycznia 2021 r. można składać wnioski na dofinansowanie do wymiany źródeł ogrzewania węglowych na kotły gazowe z gminnego programu dotacyjnego. Dotacje udzielane są do wysokości środków finansowych zarezerwowanych na ten cel w uchwale budżetowej Gminy na 2021 r., z tym że wysokość dotacji dla jednego Wnioskodawcy wyniesie 95% poniesionych kosztów zakupu kotła, jednak nie więcej niż 4.000,00 zł, niezależnie od wysokości poniesionych przez wnioskodawcę kosztów na realizację inwestycji.

Jeśli nie masz możliwości podłączenia się do sieci gazowej lub ciepłowniczej skorzystaj z dostępnego Rządowego  Programu „Czyste Powietrze” i weź dofinansowanie do wymiany źródła ogrzewania na biomasę lub pellet.

Sezon grzewczy w pełni, w związku z tym pamiętaj o obowiązku segregacji śmieci  i nie spalaj  w kotłowniach niedozwolonego opału w tym odpadów komunalnych.

Jeżeli podczas kontroli Straż Miejska stwierdzi spalanie odpadów komunalnych – może nałożyć mandat w wysokości 500 zł.

Przypominamy również, że podczas zakupu opału, sprzedający ma obowiązek przekazania kopii świadectwa jakości paliw zgodnie z obowiązującym załącznikiem do rozporządzenia Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. (poz. 1892).

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001892/O/D20181892.pdf
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa