W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Kultura i nauka

Dziewiąte mieleckie święto techniki i nauki [FOTO]

„Nowoczesne technologie zmieniają świat” – to główne przesłanie IX Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Wydarzenie już po raz kolejny objął swoim honorowym patronatem Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła.

Festiwal odbył się w dniach 7-9 czerwca. W najkrótszym podsumowaniu należałoby podkreślić, że w trakcie tego trzydniowego święta nauki elementami dominującymi były: sztuczna inteligencja, programowanie, szachy, robotyka, lotnictwo, elektromobilność, przedsiębiorczość, himalaizm, pasje odkrywania, wyzwania współczesnej (cyfrowej) edukacji i wreszcie znajdowanie pomysłu na samego siebie. Wykłady popularno-naukowe, warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy zgromadziły około 2 tysięcy uczniów oraz nauczycieli nie tylko z mieleckich szkół.

Szczególnie dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się ponad godzinne spotkania na sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury. W tym czasie uczniowie mogli podziwiać perfekcyjny lot ultra lekkiego samolotu Viktoria w wykonaniu ucznia Wojciecha Koszelskiego z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, przeczący prawom grawitacji pokaz „Człowieka flagi” Łukasza Świrka – finalisty telewizyjnego programu „Mam talent” oraz interesującą rozmowę z polskimi himalaistami: Januszem Onyszkiewiczem oraz Maciejem Bedrejczukiem.

Z bardzo żywym zainteresowaniem spotkał się także pokaz „Nasz niesamowity mózg” w wykonaniu Pawła Jaskólskiego reprezentującego grupę popularyzującą naukę – „Heweliusze Nauki”. Z tych rozmów i pokazów wynikają bardzo ważne wnioski dla młodych ludzi. Przede wszystkim, jeśli chce się odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie, należy po prostu mieć… marzenia, odkryć swoją pasję, a potem wypełnić to wszystko nauką i pracą. Mówili o tym bardzo przekonywująco Łukasz Świrk oraz Maciej Bedrejczuk.

Naukowy charakter Festiwalu nadał Prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, który w wykładzie „Sztuczna inteligencja w konfrontacji z inteligencją naturalną” uzasadniał, że przyczyną gwałtownego obecnie rozwoju sztucznej inteligencji, oprócz oczywiście wzrastającej mocy obliczeniowej komputerów jest potrzeba jej rynkowych zastosowań ze względu na postępującą automatyzację i robotyzację wielu dziedzin gospodarki i życia codziennego.

Po raz pierwszy w tym roku, wspólnie z Oddziałem Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, w tygodniu poprzedzającym Festiwal zaproponowaliśmy uczniom z mieleckich szkół zwiedzanie firm zlokalizowanych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.

Przy okazji festiwalu odbyła się kolejna edycja Konkursu technicznego im. Jeffreya Pino „Młody konstruktor”. Organizatorem konkursu są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. oraz CKPiDN. Wśród wielu celów konkursu warto wymienić te, które odnoszą się do „rozwijania pasji i kreatywności oraz zachęcania uczniów do realizacji swoich pomysłów technicznych poprzez wykonywanie prac modelowo-konstrukcyjnych”.

W tym roku zwycięzcą konkursu został Wojciech Warzecha z Zespołu Szkół Technicznych, który pod opieką nauczyciela Przemysława Madeja wykonał „Zdalnie sterowany pojazd jeżdżąco-latający”. Drugie miejsce przyznano Dawid Hinzman ze Szkoły Podstawowej nr 6 za konstrukcję „Model demonstrujący powstanie momentu reakcyjnego kadłub śmigłowca”, natomiast trzecie miejsce Jakub Kukiełka ze Szkoły Podstawowej nr 5 za konstrukcję „Wiropłat z innowacyjnymi łopatami”.

Kolejnym, ważnym dla środowiska edukacyjnego konkursem, był konkurs promujący szkolnictwo zawodowe: „Mój pomysł na zawód”. W ramach przedsięwzięcia wpłynęło siedem zgłoszeń z pięciu szkół ponadgimnazjalnych. Trzema pierwszymi nagrodami wyróżniono filmy: „Feel the sky”, który zgłosiło trzech uczniów z ZST w Mielcu: Antoni Król, Anna Król i Michał Tulik (I miejsce), „ZST – szkoła kształcąca w zawodzie”, zgłoszony przez Dominika Brożynę, Pawła Głodzika i Krystiana Gruszeckiego – uczniów z ZST w Mielcu (II miejsce) oraz film „Technik sanitarny” wykonany przez Pawła Bryga – ucznia Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu (III miejsce).

Życzenia do uczestników Festiwalu skierował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. – Życzę, aby Festiwal pobudziła Waszą ciekawość i zachęcił do odkrywania nieznanych dotąd obszarów wiedzy. Wielka w tym rola nauczycieli. Państwa wiedza, zaangażowanie i praca są kluczowe dla rozwoju talentów młodych ludzi. Dlatego życzę – zarówno uczniom, jak i nauczycielom – aby Festiwal Nauki i Techniki inspirował i zachęcał do zdobywania wiedzy w sposób niekonwencjonalny, ciekawy, a zarazem skuteczny.

Z kolei Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła kierując do organizatorów życzenia udanego Festiwalu zacytował słowa H.A. Bakera: – Wizja bez działania jest marzeniem. Działanie bez wizji jest tylko wspomnieniem czasu. Tylko wizja wraz z działaniem może zmienić świat.

Do przesłania Festiwalu nawiązywało seminarium „Nowe technologie w edukacji” oraz panel dyskusyjny „Pracownik przyszłości w świecie zdominowanym przez nowe technologie” współfinansowane w ramach projektu „Mielec stawia na zawodowców”. Spośród kilku tematycznych wykładów obecnie chcemy zwrócić uwagę na wystąpienie Justyny Przybyło z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Rzeszowie, które było poświęcone rozwiązaniom technicznym ułatwiającym osobom niepełnosprawnym wykonywanie obowiązków zawodowych.

Swoje stoiska na Festiwalu prezentowały szkoły zawodowe z powiatu mieleckiego uczestniczące w projekcie „Mielec stawia na zawodowców”. Wzorem lat poprzednich na stoiskach szkół gościły firmy współpracujące z nimi w procesie kształcenia młodzieży.

W tym roku wyjątkowo, ze względu na bardzo bogaty program, Festiwal odbywał się w kilku miejscach: wspomnianym już Samorządowym Centrum Kultury, Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, Szkole Podstawowej nr 7 oraz Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA.

 

 

POWIĄZANE POSTY

Zbadaj się i zyskaj spokój

Wiadomości Mielec

Podsumowanie powiatowego współzawodnictwa szkół za rok szkolny 2023/24 [FOTO]

Wiadomości Mielec

Uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego Franciszkowi Żwirko i Stanisławowi Wigurze [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa